e
sv

Kürtçe Yaşlı Bilge Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe yaşlı bilge anlamı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günlük düzenli olarak paylaştığımız kürtçe çevirilerimizin bugünkü ana konusu Kürtçe Yaşlı Bilge Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı başlığı olacaktır. Türkiye’de faşist tavırlardan ötürü ciddi tartışmalara neden olan hatta bir dönem yasaklanan Kürtçe, günümüzde kendilerine özel televizyon kanalları olmasıyla birlikte yaygınlaşmaya başladı. Bu yaygınlaşma, kişilerin farklı sebeplerden dolayı Kürtçe öğrenmesini zorunlu kıldı. Bir dönemin yasaklı dili olan Kürtçe, artık yaygınlaşsa da öğrenmek çok kolay değil. Çünkü diğer dünya genelinde konuşulan, popüler yabancı dillerden biri değil. Durum böyle olunca da Kürtçe öğrenme teknikleri daha çok merak ediliyor.

Dünya genelinde konuşulan popüler yabancı dillerde olduğu gibi Kürtçe öğrenme tekniği olarak kursa gitmeyi tercih etmek çok mümkün değil. Çünkü çok az sayıda kurs sayısı var. Her öğrenmek isteyen kişinin gidebileceği mesafelerde olmayan Kürtçe kursları yerine bu nedenle Kürtçe öğrenme setleri, online Kürtçe dersleri, Kürtçe çeviriler gibi sitelerden Kürtçe öğrenmek mümkün.

İnterneti kullanarak Kürtçe öğrenmek istiyorsanız bunun en basit yolu, Kürtçe kelime çevirisi yapan sitelerde vakit geçirmek. Bu sitelerde istediğiniz tüm Türkçe kelimelerin Kürtçe kelimesini bulabilirsiniz. Böylece cümle kurmayı beceremeseniz dahi konuşurken kelimelerden yola çıkarak kendinizi Kürtçe ifade edebilir, konuşmaları belli bir seviye anlayabilirsiniz.

Kürtçe Yaşlı Bilge Ne Demektir?

Birçok farklı Kürtçe konuşmada kullanabileceğiniz kelimelerden bir tanesi “yaşlı bilge” Bu tür birçok kelimenin Kürtçe çevirisi internet sitelerinde yer alıyor. Üstelik bu sitelerde hiçbir ücret ödemeden kelimelerin Kürtçe karşılıklarına, anlamlarına ulaşabilirsiniz.

Üstelik eski Kürtçe sözlük içerisinde yer alan kelimelerin yerine Kürtçe’de güncel olarak kullanılan kelimeleri daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayan Türkçe Kürtçe çeviri Google siteleri, günde çok sayıda ziyaretçiye Kürtçe kelimelerin karşılığını göstermektedir.

Yaşlı bilge kelimesinin Kürtçe çevirisi konusunda araştırma yapıyorsanız bu yazımızda tüm bilgilere ulaşabilir, yaşlı bilgenin Kürtçe dilindeki karşılığını hemen öğrenebilir ve konuşmalarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kürtçe Yaşlı Bilge Kelime Kökeni

Türkçe’de olduğu gibi genel bakıldığında yaşlı+bilge kelimelerinin birleşiminden Kürtçe dilinde de yaşlı bilge kelimesi ortaya çıkar. Tek bir şekilde ifade edilen bu kelimenin, Kürtçe diline bakıldığında başka alternatifleri de bulunmamaktadır.

Kürtçe yayın yapan, kişilerle Kürtçe yaşlı bilge çevirisi gibi kelime çevirilerini paylaşan sitelerde cümle çevirisi değil, kelime çevirileri paylaşılır. Yani bu siteleri elektronik bir Kürtçe sözlük olarak kullanmak mümkün. Oldukça hızlı bir şekilde, en doğru Kürtçe kelimelere ulaşmanızı sağlayacak olan Kürtçe çeviri sitelerinde yaşlı bilge de en sık aratılan kelimelerden bir tanesi…

Özellikle Kürtçe hikaye, efsane gibi şeyler okuyan, anlatan kişilerin sık kullandığı yaşlı bilge kelimesini bilmek sizlere avantaj sağlar. Sadece Kürtçe konuşmayı öğrenmek, Kürtçe kelime dağarcığını Kürtçe yaşlı bilge nasıl denir gibi sorularla genişleterek bilgisini artırmak isteyen kişiler değil, aynı zamanda genel kültür açısından merak eden kişiler de bu sitelerden yaşlı bilge karşılığına ulaşabilir.

kürtçe yaşlı bilge anlamı

kürtçe yaşlı bilge ne demek

Kürtçe Yaşlı Bilge Anlamı

Halk hikayeler, efsaneler, destanlar, öykülerde sıklıkla karşınıza çıkan yaşlı bilge karakteri, Kürt dilinde de var. Eğer Kürt edebiyatına bir ilgi duyuyorsanız yaşlı bilge anlamına gelen “pîrmend” kelimesi ile karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda yaşlı bilge anlamına gelen pîrmend kelimesinin tüm bilgilerine, kullanımına rastlayabilirsiniz. Bir kişiyi ve karakteri işaret etmek için kullanılan bu kelimedeki şapkalı i harfinin sesi bir ünlü uzun okuttuğu da unutulmamalıdır.

Başka bir şekilde ifade edilmeye pîrmend kelimesine bakıldığında ilk hecesinden Kürtçe’de yaşlı ne demek sorusuna verilen yanıtın cevabını bulabilirsiniz. Birçok farklı şekilde kullanılan yaşlı kelimesinin Kürtçe’de karşılıklarından biri pîr… pîr kelimesi, mend kelimesi ile birleşerek Kürtçe’de özellikle edebiyat alanında kullanabileceğiniz pîrmend kelimesini oluşturuyor.

Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan  “Yaşlı Bilge” kelimesinin kürtçe anlamı Pîrmend olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Yaşlı Bilge kelimesi Pîrmend dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Pirmend

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Pîrmend

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Yaşlı Bilge Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı