e
sv

Kürtçe Yaşlı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe yaşlı anlamı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sitemizde günlük olarak paylaştığımız Kürtçe derslerimizin bugünkü başlığı Kürtçe Yaşlı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalesi olacaktır. Kürtçe kelime dağarcığını geliştirerek günlük konuşmalarda kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz. Kürtçe cümle nasıl kurulur bilseniz dahi Kürtçe kelimeleri bilmediğinizde bu cümle kurma bilgisi hiçbir işinize yaramaz. Bu nedenle gramer bilgisinden önce Kürtçe çeviri gibi sitelerden faydalanarak Kürtçe kelime öğrenmeye başlamanız gerekir.

Eğer kendi çabalarınızla Kürtçe öğrenmeye çalışıyor ve Kürtçe öğrenme teknikleri konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız işe kelime öğrenerek başlayabilirsiniz. Çünkü konuşmaları anlamak, kendinizi ifade etmek için sizlere kelime bilgisi lazım. Kelime bildiğinizde çok kurallı bir cümle kurmasanız dahi karşınızdaki insana kendinizi ifade edebilir, Kürtçe konuşmaya bu Kürtçe öğrenme tekniği ile yavaş yavaş başlayabilirsiniz.

Kürtçe öğrenmek isteyenler Kürtçe sözlük yerine artık günümüzde online bu görevi gören çeviri yapan siteleri tercih ediyor. Bu sitelerde aradığınız kelimeyi girdiğiniz anda Kürtçe karşılığı karşınıza çıkmaktadır. Kürtçe’de her zaman kullanabileceğiniz, kendinizi tek sözcükle ifade etmek zorunda kaldığınızda ve sıfat olarak kullanabileceğiniz “yaşlı” kelimesi de Türkçe Kürtçe çeviri sitelerinde en çok aratılan kelimelerden bir tanesi…

Kürtçe’de yaşlı kelimesinin karşılığını, anlamını, kullanım yerini merak ediyorsanız sizde Kürtçe yaşlı kelimesi üzerine hazırladığımız bu yazıdan faydalanabilirsiniz.

Kürtçe Yaşlı Ne Demektir?

Türkçe’de yaşlı yerine yaşlı – ihtiyar gibi iki farklı ve daha değişik, aynı anlama gelen kelimeler kullanılır. Kürtçe’de de aynı durum bulunuyor. Kürtçe diline bakıldığında hepsi Türkçe’de olan yaşlı kelimesinin anlamını karşılayan Kürtçe yaşlı nasıl denir sorusuna yanıt veren çeşitli kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimelerin ister hepsini ister en yaygın kullanımına sahip olanı öğrenerek Kürtçe konuşmalarınız esnasında kullanmanız mümkün.

Kürtçe yaşlı kelimesinin karşılığını aratırken Kürtçe çeviri sitelerinde karşınıza tüm kelimeler çıkar. Bu kelimelerin nasıl yazıldığı, nasıl okunduğu konusunda sizlere bilgi veren bu sitelerden bakarak hemen konuşmanızda herhangi birini kullanabilir veya öğrenebilirsiniz. Kürtçe kelimeleri araştırırken Türkçe Kürtçe çeviri Google sitelerinin bazılarında bu kelimelerin örnek cümle içerisinde nasıl kullanıldığı konusunda da bilgi alabilirsiniz.

Kürtçe’de zaman zaman kullanmanız gerekecek yaşlı kelimesinin kaç farklı çeşidi olduğunu ve hangisinin nerede kullanıldığını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kürtçe yaşlı ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe yaşlı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Yaşlı Kelime Kökeni

İnternet sitelerinde bakıldığında birkaç farklı şekilde yaşlı kelimesini karşılayan Kürtçe sözler karşınıza çıkar. Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan  “Yaşlı” kelimesinin kürtçe anlamı Kal olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Yaşlı kelimesi Kal dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.

 1. Kal
 2. Pîr
 3. Êxtiyar
 4. Bihêstir

Bu kelimeler Kürtçe yaşlı nedir sorusuna karşılık olarak verilen Kürtçe kelimelerdir. Bunlar arasında Türkçe dilinde de benzer kullanıma sahip, bu açıdan kolay öğrenebileceğiniz pîr kelimesi var. Şapkalı i olarak ifade edebileceğimiz “î” harfi tam olarak i harfini karşılamaz. Bu ince sesli harf, bir ses uzatılarak okunmaktadır. Pîr sözcüğünün telaffuzunda buna dikkat etmek gerekir.

Bu kelimeler arasında yine Türkçe’de yaşlı kelimesi yerine kullanılan ihtiyar kelimesine ses olarak benzeyen “Êxtiyar” bulunuyor. Bu kelimede de harflerin okunuşuna dikkat etmek gerekir. Bu kelimenin yazılışında Türkçe’de karşılığı olmayan iki harf yan yana; ê ve x harfleri. Ê harfi uzatılarak okunurken x harfi sanıldığı gibi “ks” sesi çıkarmaz, gırtlaksi h harfi olarak okunur.

Kürtçe yaşlı kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Yaşlı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

kürtçe yaşlı anlamı

kürtçe yaşlı ne demek

Kürtçe Yaşlı Anlamı

Kürtçe kelimesinde yaşlı anlamında kullanılan yaygın iki kelime; kal ve pîr. Bunların yanı sıra Türkçeden Kürtçeye çeviri yapan sitelerde yaşlı karşılığı olarak verilen bihêstir kelimesi, Kürtçe dilinde çok yaygın bir kullanılışa sahip değil. Bu nedenle bazı Kürtçe çeviri siteleri bu kelimeyi verirken bazılarında yaşlı karşılı olarak sadece kal ve pîr kelimeleri verilmekte, konuşmalarda sıkça bu ikisi yaşlı yerine kullanılmaktadır.

Kürtçe Yaşlı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Kal

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Kal

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Yaşlı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı