e
sv

Kürtçe Bijî Ne Demektir?

Kürtçedeki Bijî kelimesi Jîn yani Yaşam kelimesinden gelmektedir. Ve Bi eki ile beraber kullanıldığında Yaşasın anlamına gelmektedir. Bijî kelimesini Türkçeden Kürtçeye çevirdiğimizde Yaşa/Yaşasın anlamı çıkıyor. Bununla beraber Bijî kelimesi şu anlamlara gelir:
kürtçe bijî ne demektir
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sürekli sizlerle paylaştığımız Kürtçe Türkçe Çeviri derslerimizin bugünkü ana konusu Hdp veya Bdp mitinglerinde sıklıkla karşılaştığımız Bijî kelimesi olacaktır. Kürtçede konumuz ile alakalı Bijî ve Her Bijî olarak iki cümle vardır. Biz bu makalemizde Kürtçede Bijî ne demektir? Konusunu işlerken, bundan sonraki makalemizde ise Kürtçe Her Bijî ne demektir? Konusunu ele alacağız.

 

Hdp mitingleri dışında, Hdpli olmayanlar arasında da sıklıkla Her Bijî Kurdistan gibi cümleleri duyuyoruz. Her bijî Kürdistan ne demek sorularına cevap olmak ve bu cümlelerle sık sık karşılaşmamızdan ötürü Kürtçe bilmeyen kişilere bu cümlelerin anlamlarını öğretmek istedik, bu doğrultu da sözün öbeğini, anlamını kısaca tüm özelliklerini Kürtçe Dersleri niteliğinde ele alacağız.

 

Kürtler arasında günümüzde her ne kadar bijî kelimesi pek sıklıkla kullanılmayıp asimilasyona uğratılmış olsa da, birgün tüm Kürtlerin bu kelimeyi kullanacaklarına inanıyoruz. Zira dilini kaybetten bir milletin benliğinden eser olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Bu nedenle bizler Kürtçe Dilini Yaşatmak için elimizden geldiğini yapıp bu doğrultuda önemli çalışmalara imza atacağımıza inanıyoruz.

 

Nasıl ki Kürtçe Sözler konumuzu inceleyen kişilere birbirinden güzel Türkçe ve Kürtçe Sözler paylaşıp önemli sözleri ayağınıza getirmişsek bu çerçevede, Kürtçe Derslerinede ağırlık verip Kürt Dili ve Edebiyatını alanında bilgilendirici paylaşımlar yapacağımıza inanıyoruz.

Bijî kelimesini kısaca anlattıktan sonra Her Bijî Apo ne demektir? sorularını bizlere yönelten kullanıcılarımızın bu cümlede “Yaşasın Apo” anlamının çıktığını bilmeleri gerekir. Hakkeza aynı şekilde Her Bijî Azadî ne demektir? sorusunu soran kullanıcılarımız da burdaki ilk cümleleri bilip sadece Azadî kelimesine yabancı kalmışlardır. Azadî kelimesi Özgürlük anlamına gelmektedir. Bununla ilgili bir makaleyi önümüzdeki günlerde çıkartıp Kürtçe Azadî ne demektir? sorularına da cevap vereceğiz.

kürtçe bijî ne demektir

kürtçe bijî ne demektir

Kürtçe Bijî Ne Demek?

Kürtçe Bijî Ne Demektir? Kürtçe kelimeler arasında yer alan Bijî kelimesinin özellikle miting alanlarında sıklıkla kullanıldığını bilmekteyiz. Birer tezahürat kelimesi olan Bijî’nin anlamı Yaşa demektir. Kürtçede Yaşa ne demektir? Sorularını soran kişilere de böylece bir cevap vermiş olduk. Kürtçede Yaşasın nedir? Sorularını kafadan sildiğimiz bu makalemizde şimdi yavaş yavaş Bijî kelimesinin özelliklerine geçelim.

 

Kürtçe Bijî anlamı nedir?

Kürtçedeki Bijî kelimesi Jîn yani Yaşam kelimesinden gelmektedir. Ve Bi eki ile beraber kullanıldığında Yaşasın anlamına gelmektedir. Bijî kelimesini Türkçeden Kürtçeye çevirdiğimizde Yaşa/Yaşasın anlamı çıkıyor. Bununla beraber Bijî kelimesi şu anlamlara gelir:

1-) Yaşasın

2-) Aferim!

3-) Bravo

4-) İmrenme

5-) Varol

Kürtçede Biji ne anlama gelir konumuza açıklık getirdikten sonra, bir sonraki konumuz olan Herbijî ve Kürtçe Bijî Serok ne demektir? makalelerinde buluşmak üzere, hoşçakalın 🙂

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Bıji

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Bijî

BENZER ÇEVİRİ: Her Bijî ne demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Kürtçe Günaydın Ne Demektir? | Kundir
  6 sene önce

  […] Kürtçe Bijî Ne Demektir? […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Kürtçe Bijî Ne Demektir?