e
sv

Kürtçe Heval Ne Demektir?

Kürtçe Arkadaş anlamı nedir? Birbirlerini tanıyan ve iyi ilişkiler kuran anlamına gelmektedir. Birbirlerini seven, beraber konuşan kişiler anlamına gelir.
kürtçe heval ne demektir
avatar

Kundir

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe Türkçe çeviri alanında yapmış olduğumuz çalışmalarımızda bugün mem ararat dıl dısoje şarkısında geçen Kürtçe Heval ne demektir? Makalesini paylaşacağız. Kürtlerle özdeleşen ve genellikle örgütsel alanlarda sık sık karışaltığımız Hewal kelimesi Kürtçe cümleler arasında en popüler olanlar içinde yerini almaktadır.

Hewal ne demek sorusunu soran takipçilerimizin genelde düşmüş olduğu bir hata vardır. Kürtçede Heval ile Hewal arasında uçurum kadar fark vardır, her ne kadar Kürtçe Kelimeler arasında değişen kelime sayısı sadece bir adet iken bu kelime cümleyi tamamen değiştirmektedir.  Cümleyi tamamen bozan kelime W harfidir. Kürtçe harfler arasında W ile V arasında farklar vardır. Heval nedir? Sorusunu soran bir kişi ile Hewal nedir? Sorusunu soran arasında farklı cevaplar olacaktır.

Zira Heval Kürtçede arkadaş anlamına gelirken, Hewal kelimesi ise Kürtçede Hamile anlamına gelmektedir. Bu bağlamda Heval ne demektir gibi sorular soran kişilerin iyi düşünmelerinde fayda vardır

Kürtçe Sözler

Kürt nüfusunun her geçen gün artmasından ötürü halkımız Kürtçe Diliyle günden güne daha çok karşılaşmaktadır. Her ne kadar bazı ülkücü kesimler Kürtler kısırlaştırılsın gibi projelerle karşımıza çıkmış olsalar da, bu amaçları boşa çıkmış ve Kürt nüfuzu hızını alamadan Dilini ileri düzeye götürmüştür

İşin şakasını bir kenara bırakıp kürtçe heval ne demek konusu üzerinde yoğunlaşalım. Kürtçe Heval bilindiği üzere Kürt olmayan kişiler arasında da artık kullanılan popüler Kürtçe sözler arasında yerini almıştır. Bremin ne demektir ile Heval ne demektir gibi kelimler Kürt olmayanlar tarafından da sıklıkla kullanılan kelimelerdir. Peki bu kelimelerin anlamı nedir? Hep beraber öğrenelim

 

Bremin Ne Demek

Açıkçası Kürtçe Bremin Kelimesini şuan anlatmaya niyetim pek yok zira öyle basit bir şekilde anlatılacak bir konu değildir. Bu nedenle Bremin Kelimesini farklı bir makalemizde uzunca anlatacağız. Sadece bu değil Kürtçe Kelimeler alanında Kürtçe ve Türkçe çevirileri kıyaslayıp en popüler olandan başlayarak her gün kelimelerimizi paylaşacağız.

Bremin ne demektir kelimelerinin çok popüler olmasının bir diğer nedeni ise genelikle bu tür kelimelerin samimiyetle kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin Türkçede geçen kanka gibi olarak algılayabiliriz. Bremin Kürtçe Nedir? Üzerinde pek durmadan Hewal ne demektir makalemizi tanıtmaya devam edelim.

Rojbaş Ne Demek

Aslında direk Heval Ne Demektir makalesine geçmek istiyordum, lakin daha önceki konumuzda ele aldığımız Rojbaş kelimesini de biraz anlatmadan geçmek istemedik. O makalemizi okumayanların okumasını tavsiye eder, okumayanlar içinde özetle anlatmaya başlayalım. Rojbaş Kürtçede ne demektir gibi sorularla karşılaştığımız için böyle bir makale hazırlama gereği duyduk. Ve makaleyi uzatıp sıkıcı hale getirmemek için Rojbaş kelimesinin Günaydın olduğunu aktararak konumuza devam ediyoruz.

Kürtçe Günaydın Ne Demektir? makalemizi geride bırakıp, Heval kelimesi üzerinde konuşmaya devam ederken, Hewal Kürtçeden Türkçeye çeviride nasıl denir? Sorusuyla konuya açıklık getirelim. Baştada belirtiğimiz gibi V ile W kelimelerine dikkat ederek sorular sormalıyız yoksa tamamen birbirinden bağımsız Kürtçe Kelimeler ile karşılaşabilirsiniz.

kürtçe heval ne demektir

kürtçe heval ne demektir

Kürtçe Heval Anlamı Nedir?

Kürtçe cümleler arasında yer alan ve genellikle Hevale Heja cümlesi ile beraber kullanılan Kürtçe Heval kelimesinin anlamı Arkadaş’tır. Kürtçe hevale heja ne demek sorularını soranların yönelttikleri heja kelimesi ise Hêja olarak yazılıp, en iyi, seçilmiş, anlamına gelmektedir. Yani en iyi arkadaşım, dostum gibi anlamlar çıkmaktadır.

 

Kürtçe Arkadaş anlamı nedir? 

1-) Birbirlerini tanıyan ve iyi ilişkiler kuran anlamına gelmektedir. Birbirlerini seven, beraber konuşan kişiler anlamına gelir.

2-) Aşk, bir birlerini seven erkek ve kızları temsillen de kullanılır. Evli bireyler için değilde bekar olup birbirlerini sevenler için kullanılır.

3-) Sık sık kullanılan güzel bir kelimeyi söylemekte kullanılır. “Heval, navê te çi ye?”

4-) Birilerini tanıtmak için kullanılan sevimli bir cümle; “Hevalek bû, min nas nedikir.”

5-) Parti ve örgütsel işlerde sık sık kullanılan bir kelime

 

Kürtçe Heval kelimesine benzer cümleler

 • Birader
 • Dost
 • Sevgi
 • Arkadaş

 

Kürtçe Heval kelimesine karşı cümleler

 

1-) Düşman

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Kürtçe Cehennem Ne Demektir? Kürtçe Kelimeler | Kundir
  6 sene önce

  […] Kürtçe Heval Ne Demektir? […]

  yorum beğen
 • Kürtçe Merhaba Ne Demektir? | Kundir
  6 sene önce

  […] Kürtçe Heval Ne Demektir? […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Kürtçe Heval Ne Demektir?