e
sv

Kürtçe Merhaba Ne Demektir?

Çeşitli Kürtçe Sözlüklerden istifade edip eklediğimiz yazılarımızda, bugün Kürtçe Merhaba Çevirisi ile sizlerle olacağız. Bir karşılama cümlesi olan Merhaba çoğu dillerde benzerlik göstermektedir.
kürtçe karşılama cümleleleri
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Önceki makalelerimizde Kürtçe Heval Ne Demektir? konusunu ele almıştık. Bu makalede ise “Kürtçe Merhaba Ne Demektir?” konusuyla sizlerle olacağız. Çoğu kullanıcıların paylaşımlarında sıklıkla karşılaştığımız bir soru olan Kürtçe Merhaba nasıl denir? gibi soruları da ileriki günlerde cevapları ile beraber sizler için paylaşacağız. Böylece zamanla eklediğimiz yazılar ile Kürtçe Merhaba nedir? gibi sorulara da cevap bulabilirsiniz.

 

Çeşitli Kürtçe Sözlüklerden istifade edip eklediğimiz yazılarımızda, bugün Kürtçe Merhaba Çevirisi ile sizlerle olacağız. Bir karşılama cümlesi olan Merhaba çoğu dillerde benzerlik göstermektedir. Bazı dini türevlerin ırklarla bir olmalarından ötürü bu tür kelimeler her ırkta aynı şekilde kullanılmaktadır. Örneğin Selamünaleykum kelimesi Arapça kökenli olmasına rağmen tüm dilerde kullanılır.

 

İşte bu bağlamda Merheba kelimesi karşımıza çıkmaktadır. Merhaba Kürtçe midir? kelimesinin Kürtçe Çevirisini yaparken farklı anlamlardaki karşılaştırmaları önünüze getireceğiz.

kürtçe karşılama cümleleleri

kürtçe merhaba ne kullanımı

Kürtçe Merhaba Kelimesinin Anlamı

1-) Silav!

2-) Selam!

3-) Selamün Aleykum

4-) Rojbaş

İnsanların birbirlerini görünce kullandıkları kelime; “Merhaba Nasılsın?” Kürtçesi: “Merheba Tû Çawanî?

Kürtçe Merhaba Kelimesinin Çevirisi

Kürtçe Merhaba Ne Demektir? Son zamanlarda Kürtçede “Silav” kelimesi “Merhaba” Kelimesinden daha çok kullanılmaktadır. Birçok kişi Merhaba yerine Silav kelimesini tercih etmektedir. Fakat Kürtçe’de selam verme kelimesi Merhaba’dır. Silav Merhabanın harekete geçmiş halidir. Her iki kelime de arapça kökenlidir, fakat Kürtçe diline geçen kelimelerden birkaçıdır. Bu ikisinden birinin kullanılması uygundur. Kürtçede selam vermek nasıldır? Sorusu soran kişiler bu iki kelimeden birini kullanabilirler. Böylece Kürtçede selam verme konusunu da öğrenmiş olurlar.

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Kürtçe Yaşam Ne Demektir? | Kundir
  6 sene önce

  […] Kürtçe Merhaba Ne Demektir? […]

  yorum beğen
 • Kürtçe Cehennem Ne Demektir? Kürtçe Kelimeler | Kundir
  6 sene önce

  […] Kürtçe Merhaba Ne Demektir? […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Kürtçe Merhaba Ne Demektir?