e
sv

Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir? Kürtçe Yazılışı

Kürtçe seni seviyorum cümlesinin çevirisi birçok farklı anlamlara gelmektedir. Kürtçe seni seviyorum demek için şaşalı cümleler kullanmamıza gerek yoktur, çünkü Seni seviyorum kürtçe karşılığı çok basit ifadeler içermektedir. Bunlardan en çok kullanılan cümle ise "Ez Ji Te Hez Dikim" cümlesidir.
kürtçe seni çok seviyorum çevirisi
avatar

Kundir

 • e 2

  Mutlu

 • e 2

  Eğlenmiş

 • e 2

  Şaşırmış

 • e 2

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe sözler alanında paylaştığımız kürtçe çeviri kelimelerinin bugünkü makalesi Kürtçe aşk kelimelerinden biri olan seni seviyorum cümlesidir. Kürtçe seni seviyorum ne demektir? sorusu birçok ziyaretçimizin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Bu sorunun rağbet görmesinin nedeni sevdiği kişinin ırkı Kürt olan kişilerin, sevdiklerine kendi dilleri ile sevgilerini ilan etmelerinden ötürüdür.

Örneğin Türk olupta Kürt olan birini seven bir kişi sevgisini pekiştirmek adına, sevdiği kişiye kendi dilinden yani Kürtçede seni seviyorum kelimesini söylemesinden dolayı bu cümle rağbet görmüştür. Kürtçe aşk cümleleri alanında en popüler kelimelerden biri olan bu kelime, sevgi cümlelerinin başını çekmektedir.

Bizlerde bugünkü makalemiz olan Kürtçe seni seviyorum ne demektir? makalemiz ile kürtçedeki aşk cümlelerine kısaca değinip, Kürtçe seni seviyorum nasıl yazılır? sorularına cevap olacağız. Böylece birbirlerini seven kişilerin özellikle evli bireylerin eşlerine kullanacakları sözlerde katkımız olacaktır 🙂

Kürtçede Seni Seviyorum Anlamı Nedir?

Kürtçe seni seviyorum cümlesinin çevirisi birçok farklı anlamlara gelmektedir. Kürtçe seni seviyorum demek için şaşalı cümleler kullanmamıza gerek yoktur, çünkü Seni seviyorum kürtçe karşılığı çok basit ifadeler içermektedir. Bunlardan en çok kullanılan cümle ise “Ez Ji Te Hez Dikim” cümlesidir. Bu cümle genellikle aşık olan kişiler arasında kullanılır, aşk dereceleri Kürtçe seni çok seviyorum aşkından ölüyorum düzeyine gelen kişiler çoğunlukta bu kelimeyi kullanmaktadırlar.

Bunun yanında Kürtçe Seni Çok Seviyorum Ne Demektir? cümleside sıklıkla sorulan cümlelerden biridir. Aslında cümlelere baktığımda sadece “Çok” kelimesi cümleye eklenmiştir, buda manayı pek bozmamaktadır. Bu nedenle Kürtçe Seni Çok Seviyorum sorusunun cevabı ise “Ez Jite Pir Hez Dikim” cümlesidir. Bu cümledeki Pir kelimesi çok anlamına gelmektedir. Bunun yanında Zehf kelimesi de kullanılabilir. Kürtçe seni seviyorum ne demek cümlesinden kısaca bahsettikten sonra çevirimize geçelim.

kürtçe seni çok seviyorum çevirisi

kürtçe seni seviyorum ne demektir

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan Kürtçedeki Seni Seviyorum cümlesinin bazı karşılıklarını verelim;

1-) Seni SeviyorumYazılışı: Ji te hezdikim |  Okunuşu: Jı te hezdıkım

2-) Bende Seni Çok SeviyorumYazılışı: Ez jî ji te pir hezdikim | Okunuşu: Ez ji jı te pır hezdıkım

3-) Ben Seni SeviyorumYazılışı: Ez ji te hezdikim  | Okunuşu: Ez jı te hezdıkım

4-) Bende Seni Seviyorum | Yazılışı: Ez jî ji te hezdikim  |  Okunuşu: Ez ji jı te hezdıkım

5-) Seni Çok SeviyorumYazılışı: Ji te pir hezdikim | Okunuşu: Jı te pır hezdıkım

6-) Ben Seni Çok SeviyorumYazılışı: Ez ji te pir hezdikim | Okunuşu: Ez jı te pır hezdıkım

 

Kürtçede Seni Seviyorum Nasıl Yazılır?

Kürtçe Seni Seviyorum cümlesini çevirirken Ez Ji Te Hez Dikim veya Ji Te Hez Dikim çevirileri kullanılmaktadır. Makalemizde kısaca bu çeviriyi çözdükten sonra şimdi bu cümlenin nasıl yazılacağına geçelim. Malumunuzdur ki Kürtçe’de bulunan birçok kelime Türkçe’de yer almamaktadır. Örneğin X, Ê, î gibi harfler Türkçede bulunmuyor.

Bu harflerin Türkçede bulunmamasından ötürü işimiz biraz zorlaşmaktadır. Bizlerde bu başlığımızda Kürtçe Seni Seviyorum çevirisinin nasıl yazıldığını anlatacağım. Umarım faydalı olacaktır.

Şimdi dediğimiz gibi Seni Seviyorum cümlesi Kürtçeden Türkçeye çevirilirken Ez Ji Te Hez Dikim anlamı çıkmaktadır. Şimdi bizler Türkçede olmayıp da Kürtçede yer alan harflerin nasıl boğazdan çıktıklarını yazacağız. Böylece sizlerde bu çevirileri teleffuz ederken nasıl kullanacağını öğrenmiş olacaksınız.

Ê Harfi: Kürtçede şapkalı E yani Ê harfi ince bir seslendirme ile uzatılarak söylenilen bir harftir.
Î Harfi : Kürtçede şapkalı İ yani î harfi ince bir seslendirme ile uzatılarak söylenilen bir harftir.
Q Harfi: Kürtçede Q harfi gırtlaktan kalın bir halde çıkarılan K harfine benzemektedir.
Û Harfi: Kürtçede U yani Û harfi hafif ince bir halde kullanılan bir U harfidir.
W Harfi: Kürtçede şapkalı V yani W harfi hafif bir V harfine benzemektedir. Fakat burdaki V sesi tam olarak çıkmamaktadır. Bu harf İngilizcede geçen W harfi ile birebir aynıdır.
X Harfi: Kürtçede şapkalı X harfi boğazdan kalın bir şekilde çıkan Ğ harfine benzemektedir. Ğ harfinin titreşimli, kalın hali dememiz daha doğru olur.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Ez Jı Te Hez Dıkım

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Ez Ji Te Hez Dikim

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Sözlük Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Ayşe
  6 sene önce

  Ez ji te her dikim dîldaramin ne demektir?

  yorum beğen
  • Kundir
   6 sene önce

   Seni çok seviyorum sevdiğim anlamına geliyor.. Dîldar kelimesinin kürtçe çevirisi Sevgili demektir.

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir? Kürtçe Yazılışı