e
sv

Kürtçe Hasret Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe hasret anlamı
avatar

Kundir

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe derslerin önemine binaen bugün Kürtçe Hasret Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı anlamı üzerinde konuşacağız. Kürtçe, Türkiye’de ırkçılıktan ötürü konuşulan tartışmalı ve bir dönem sorun haline getirilmeye çalışılan ve hatta yasaklanan bir dil. Geçmişte Kürtçe ile ilgili yaşanmış olan bu sıkıntılar günümüzde ara ara yeniden görülse de birçok yerde bu yaşanan kötü anıların yansımaları sürüyor. Fakat Kürtçe günümüzde günlük hayat ve sosyal hayat içerisinde daha özgür bir şekilde kullanılabiliyor. Çünkü Kürtçe yayın yapan kanallar, basın & yayın organları, Kürt edebiyatının bazı yerlerde göze çarpması Kürtçe öğrenme teknikleri konusunda araştırma yapan, bu dili öğrenmek isteyenler dikkatini çekiyor.

Kurs sayıları yeterli olmasa da, kurs bulsanız bile gitmek için yeterli vakti bulamasanız da yine kendi kendinize bir Kürtçe öğrenme tekniği geliştirmek mümkün. Kürtçe öğrenmek istiyorsanız internetten hem ücretsiz hem de sınırsız bir şekilde faydalanabilirsiniz. Sadece boş vakitlerinizi Kürtçe öğrenmenizi destekleyecek Kürtçe ders videoları ve içerikleri paylaşan sitelerde geçirseniz dahi bir süre sonra bir ilerleme kaydedersiniz.

Kürtçe kelime öğrenmek de Kürtçe cümle kurmayı, gramer kurallarını vb. özelliklerini bilmeseniz dahi sizlere yardımcı olacak bir yöntem. Üstelik Kürtçe konuşan, günlük hayatında Kürtçe konuşma konusunda çevresindekilere yardımcı olan birçok kişi de bu süreçte kelime öğrenme metodunu öğrenmelerini tavsiye ediyor. Çünkü cümle kurma kuralını bilseniz dahi kelimeyi bilmiyorsanız o bilgi hiçbir işinize yaramaz. Fakat kelimeyi biliyorsanız cümle kuramasanız bile karşınızdakine kendinizi anlatabilirsiniz.

Kürtçe Hasret Ne Demek?

Kürtçe öğrenirken internette Türkçe Kürtçe çeviri sitelerini çok sık kullanırsınız. Kürtçe öğrenme metotlarından kelime öğrenerek Kürtçe öğrenme şeklini kullanmasanız bile ders çalışırken, konu tekrar ederken, Kürtçe bir şeyler okuyup yazarken veya izlerken, dinlerken bu siteler sizlere çok lazım olur. Bu siteleri eski Kürtçe sözlük kitaplarının sanal aleme taşınmış hali olarak düşünebilirsiniz. Fakat burada bilgiler daha sınırsız, bilgiye ulaşım ise daha hızlı. Bu nedenle artık birçok insan sadece Kürtçe’de değil birçok dilde sözlük ihtiyacını bu şekilde internetten, elektronik sözlüklerden karşılıyor.

Bizler de bu hazırlamış olduğumuz yazımızda sizlere Kürtçe hasret kelimesinin anlamı hakkında bilgi vereceğiz.

Kürtçe Hasret ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Hasret Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Hasret Kelime Kökeni

Kürtçe diline bakıldığında kelimelerin birbirinden farklı kökenleri dikkat çeker. Bazı araştırma yapan kişiler de Kürtçe özelliklerini araştırırken bu şekilde detay konuları da inceleyebilir. Kürtçe sözlük olarak 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet veren, üye olmadan giriş yapar yapmaz arama kısmına istediğiniz kelimeyi yazarak arama yapabileceğiniz bu Türkçe Kürtçe çeviri Google sitelerinde kelimelerin köken bilgileri, okunma şekilleri, hangi Kürtçe lehçede ne şekilde kullanıldığı, kaç farklı kullanım şekline sahip olduğu gibi bilgilere de yer veriliyor.

Bu siteler bu nedenle sadece Kürtçe öğrenmek isteyen kişiler tarafından değil, Kürtçe üzerine araştırma yapan uzmanlar tarafından da yaygın olarak kullanılıyor.

Kürtçe Hasret kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Hasret Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

kürtçe hasret anlamı

kürtçe hasret ne demek?

Kürtçe Hasret Anlamı

Kürtçe’de karşınıza çıkabilecek, bir yerde duyabileceğiniz Kürtçe kelimeleri de bu sitelerde Kürtçe hasret nasıl denir şeklinde aratabilir veya direk Kürtçe karşılığını yazarak Türkçe’de ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. Saniyeler içerisinde ulaşabileceğiniz bu bilgiyi görüntülemek için size lazım olan tek şey, internet bağlantısı!

Kürtçe kelime aratılan sitelerde, Kürtçe sözler paylaşan sayfalarda Kürtçe hasret karşılığı olarak “bêrî” kelimesi veriliyor. Bu kelimede Türkçe’de yer almayan, Kürtçe okurken ve yazarken kullanılan iki harf yer alıyor; ê – î. Bu şapkalı harfler, geldiği heceyi uzatarak okutur. Şapkalı e harfinin olduğu hecelerin tümü Kürtçe’de uzun ve açık e olarak okunurken şapkalı i sesi de aynı şekilde uzatılarak okunduğunu belli edilmek istenilen kelimelerin yazımında kullanılır.

Kürtçe Hasret Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Beri

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Bêrî

 

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Akıl Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Hasret Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı