e
sv

Kürtçe Tatil Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe tatil çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe dili üzerine ele aldığımız ve çeşitli çevirilerden oluşan derslerimiz arasında bugün Kürtçe Tatil Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı başlığı yer alacaktır. Kürt asıllı milletlerin çoğunluk olduğu bölgelerde çok sık kullanılan Kürtçe, günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Birçok farklı yerde karşınıza çıkabilen Kürtçe, dünya dilleri kadar popüler olmasa da birçok kişinin gerek özel sebepler gerek iş nedeniyle öğrenmek zorunda olduğu bir dil. Kürtçe, öğrenmek isteyen kişiler öncelikle bir kurs arayışına girerler. Fakat kursa gitmek, Kürtçe özel ders almak günlük konuşma için yeterli değildir. Çünkü kelime bilmeden, dilin genel kurallarını öğrenmek hiçbir işinize yaramaz.

Kürtçe öğrenmek isteyen kişiler bu nedenle Kürtçe sözlük gibi kaynaklarda kelime çalışmalarına devam eder. Böylece düzgün bir cümle yapısı kuramasa dahi kendini bir iki kelime ile Kürtçe olarak ifade etmenin yolunu bulur. Kürtçe konuşmak istiyor ve bazı günlük kelimelerin anlamlarını merak ediyorsanız illa sözlük almanıza gerek yok. Artık internet sayesinde tüm dünya elinizin altında.

Kürtçe öğrenme konusunda sizlere yardımcı olacak, Kürtçe öğrenme teknikleri ile ilgili sizlere yol gösterecek kaynaklara ulaşmak için internette ücretsiz Kürtçe sözcük anlamı paylaşımı yapan sitelerden rahatlıkla kelimeleri öğrenebilirsiniz. Bizler de, bu yazımızda sizler için Kürtçe tatil nasıl denir konusunda bilgileri bir araya getirdik.

Kürtçe Tatil Ne Demektir?

Kürtçe olarak kendinizi ifade etmeniz gerektiğinde doğru sözcüğü seçmekte zorlanıyorsanız ve Kürtçe öğrenme tekniği geliştirmek istiyorsanız sözcükler birebir. Hiçbir ücret ödemeden, kursa yazılmadan, sadece boş vakitlerinizi değerlendirerek sözcük öğrenmek için internette Kürtçe çeviriler kısmından kelimelerin okunuşunu, yazılışını, tüm kullanım şekillerini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Tatili kim sevmez ki… Kürtçe olarak çıktığınız bir tatil anısını anlatmak, gideceğiniz bir tatilden bahsetmek istiyor ama tatil kelimesinin anlamını, Kürtçe tatil çevirisi şeklini bir türlü bulamıyorsanız bu yazı sizlere yardımcı olacak. Kürtçe dilinde olan ve tatil anlamına gelen tüm kelimeleri bu yazıyı okuduğunuzda öğrenebilir, çeşitli cümleler içerisinde kullanarak bilginin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Tatil kelimesi Kürtçe dili incelendiğinde birkaç farklı şekilde söylenebildiği görülmektedir. Kürtçe’de sözcüğün kullanım amacı ve yerine göre tatil kelimesinin seçilmesi gerekir. Bu yazıda nerede, Kürtçe tatil nedir nasıl kullanılır hepsini öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kürtçe tatil ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Tatil Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Tatil Kelime Kökeni

Türkçe ve Kürtçe birbirinden oldukça farklı diller. Alfabe ve okunuş, yazılış bakımından çeşitli farklılıklar gösterir. Bu nedenle Türkçe konuşan bir kişi Kürtçe sözler öğrenmeye çalıştığında ilk etapta zorluk çekebilir. Fakat bir süre sonra kelimelere alışkanlık geliştirip öğrenmeye başladıkça Kürtçe de kişilere kolay gelen bir dil olarak görülür.

Kürtçe kelimeler arasında merak ettiğiniz tüm kelime bilgilerine internet üzerinden Kürtçe öğrenmek isteyen kişilerle Kürtçe çeviri paylaşan siteler aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda da sizlerle birlikte Kürtçe’de tatil kelimesi yerine kullanılan kelimeleri inceleyeceğiz.

Kürtçe tatil kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Tatil Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Tatil Anlamı

Türkçe’deki anlamı gibi tatil kelimesi, Kürtçe’de de aynı anlamla kullanılır. Birkaç farklı kullanım şekli olan Kürtçe tatil kelimesinin anlamı en yaygın kullanılış biçimi, betlane olarak bilinir. Kimi kaynaklarda “betlane” şeklinde yazılan bu kelime, bazı kaynaklarda ise “betlaneyê” şeklinde yazılır. Bu iki şekilde de yazılan Kürtçe tatil kelimesi eğer sonunda “ê” kelimesi varsa bir ses uzatılarak okunur.

Bunun dışında da çeşitli şekillerde tatil demek mümkündür. Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan  “Tatil” kelimesinin kürtçe anlamı Vêsan olarak açıklanmaktadır. Kürtçe tatil kelimesi Vêsan dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.

1-) Vêsan

2-) Etlahî

3-) Bêhndan

Bu üç farklı şekilde yazılan tatil kelimesindeki tüm “ê” ve “î” sesleri uzatılarak okunmaktadır. Telaffuz ederken bu nokta unutulmamalıdır. Aynı zamanda Kürtçe dilinde yer alan kelimeleri veren bazı Kürtçe çeviri siteleri Bêhndan kelimesi dinlenme anlamında da çeviri etmekte, tatil – dinlenme kelimelerinin karşılığı olarak kullanmaktadır.

Kürtçe Tatil Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Vesan

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI:  Vêsan

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Tatil Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı