e
sv

Kürtçe Uyanık Ne Demektir?

Kürtçe öğrenmek isteyenlere yönelik sitemizde paylaştığımız Kürtçe Türkçe Çeviri kategorimizde bugün Kürtçe Uyanık Ne Demektir? başlığıyla sizlerleyiz. Bu başlık altında Kürtçe Uyanık nedir? soruları ile beraber Kürtçe Şiyar ne demektir ve Kürtçe uyanık çevirisi gibi soruların cevaplarına ulaşmanız mümkündür.
kürtçe uyanık çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe öğrenmek isteyenlere yönelik sitemizde paylaştığımız Kürtçe Türkçe Çeviri kategorimizde bugün Kürtçe Uyanık Ne Demektir? başlığıyla sizlerleyiz. Bu başlık altında Kürtçe Uyanık nedir? soruları ile beraber Kürtçe Şiyar ne demektir ve Kürtçe uyanık çevirisi gibi soruların cevaplarına ulaşmanız mümkündür.

Kürtçe Şiyar Ne Demek?

Teknoloji, tüm dünyayı küçültüyor ve bir araya getiriyor. Bundan dolayı günlük hayat içerisinde hiç aklınıza gelmeyen dillerle konuşmanız veya bir kelimeyi merak etmeniz mümkün. Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde yaşayan Kürt halkı, günlük hayatında Kürtçe konuşmaya devam ediyor. İnternette de Kürtçe sözler karşınıza çıkabilir. Ancak bu durum Kürtçe’nin azınlık dil olmasını değiştirmiyor. Bu durumda da Kürtçe öğrenmek isteyen kişiler, kendi imkanlarını kullanmak zorunda kalıyor.

İnternetten bilmediğiniz her konu hakkında bilgi sahibi olmak ve kendinizi geliştirmek de mümkün. Dil öğrenmeye çalışan kişiler, bundan dolayı sık sık Türkçe Kürtçe çeviri sayfalarında vakit geçiriyor.

Kürtçe Uyanık Ne Demektir?

Kürtçe dilini konuşmanız gerekmez. İnternette veya Kürtçe yayın yapan bir kanalda duyduğunuz bir kelimeyi de merak edebilirsiniz. Böyle bir durumda kelimeyi öğrenmek için eski zamanlarda Kürtçe sözlük bulundurmanız gerekirdi. Fakat internet tüm bu zorunlulukları ortadan kaldırdı. Çünkü tüm bilgiler bir parmak uzağınızda… Hemen internet bağlantısı olan bir cihazdan giriş yaparak Kürtçe uyanık kelimesinin anlamı şeklinde arama yaptığınızda tüm kullanım şekilleri karşınıza çıkacaktır.

Bu kelimeler arasında hangisini kullanacağınızı merak ediyorsanız yaygın kullanımını bulmaya ve bu şekilde Kürtçe çeviri sitelerinden faydalanmaya özen göstermelisiniz. Kürtçe uyanık ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe uyanık Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Uyanık Kelime Kökeni

İnternette sosyal medyada tüm insanları yaklaştırıyor. Bu nedenle yeni bir arkadaş edinmek için interneti tercih eden kişilerin farklı dillerde yazılanları anlaması gerekiyor. Bu gibi durumlarda da hemen Türkçe’den Kürtçe’ye çeviri yapan siteleri ziyaret edebilir veya Kürtçe bir kelimeyi aratarak Türkçe karşılığını bulabilirsiniz. Kürtçe uyanık kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe uyanık Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin diğer konularına geçelim.

kürtçe uyanık çevirisi

kürtçe uyanık nedir?

Kürtçe Uyanık Anlamı

Türkçe dilinde olduğu gibi Kürtçe’de uyanık kelimesini çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Bu nedenden dolayı ve lehçelere göre Kürtçe uyanık nedir cevabı farklılık gösterdiği için bu kelimenin çok farklı kullanım şekilleri mevcut. Bu kullanımlardan en yaygın olanı şiyar olarak biliniyor. “Şıyar” şeklinde okunan bu kelimenin dışında 9 farklı kullanıma daha sahip. Bazı sitelerde tüm karşılıklarını bulabileceğiniz gibi bazıları da yaygın kullanım olduğu için sadece şiyar kelimesini veriyor.

Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan “Uyanık” kelimesinin kürtçe anlamı Şîyar olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Uyanık kelimesi Şîyar dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.

 1. Şîyar
 2. Bihendaze
 3. Bêdar
 4. Bîdar
 5. Bîrbir
 6. Hişvekirî
 7. Hişyar
 8. Zana
 9. Zîrek
 10. Çavvekirî

Kürtçe uyanık Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Şiyar

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Şîyar

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Uyanık Ne Demektir?