e
sv

Mehmet Uzun Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Eserleri

Sitemizde önemli kişilikleri ile öne çıkan Kürt ünlüleri tanıtmaya devam ederken bugün Mehmet Uzun Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Eserleri başlığıyla sizlerleyiz. Bu başlığımız altında Mehmet uzun şiirleri, mehmet uzun sözleri, mehmet uzun eserleri, mehmet uzun hayatı..vs. yani kısaca mehmet uzun ile ilgili herşeyi bulabileceksiniz. Paylaşımımızın Kürt edebiyatına meraklı kişilere faydalı olacağını umuyoruz.
mehmet uzun nerelidir?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sitemizde önemli kişilikleri ile öne çıkan Kürt ünlüleri tanıtmaya devam ederken bugün Mehmet Uzun Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Eserleri başlığıyla sizlerleyiz. Bu başlığımız altında Mehmet uzun şiirleri, mehmet uzun sözleri, mehmet uzun eserleri, mehmet uzun hayatı..vs. yani kısaca mehmet uzun ile ilgili herşeyi bulabileceksiniz. Paylaşımımızın Kürt edebiyatına meraklı kişilere faydalı olacağını umuyoruz.

Mehmet Uzun Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Eserleri

Mehmet Uzun, son jenerasyona ait Kürt kökenli ünlü bir düşünür ve aynı zamanda da yazardır. Ünlü yazar, 1977 yılına kadar Türkiye’de ve sorasında da 2007 yılına kadar Avrupa/ İsveç’te yaşamını sürdürmüştür. Mehmet Uzun Hayatı Bu içerikte Mehmet uzun kimdir sorgusuyla ilgili olarak aradığınız her detayı bulabilirsiniz.

Mehmet Uzun Nerelidir?

Mehmet Uzun Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Eserleri başlıklı makalemizin devamında Mehmet Uzun Nerelidir? konusuyla devam edeceğiz. Mehmet Uzun, 1953 yılında Şanlıurfa /Siverek’de doğmuştur. Dil açısından çok yönlü çalışmalar yapan Uzun; Kürtçe, Türkçe ve İsveççe eserler ve denemeler yapmış çok yönlü bir kişiliktir. Mehmet Uzun Nerelidir? devamında yazarlığı konusunu biraz konuşacağız. Aynı zamanda İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliğini yapmış olan Uzun, İsveç ve Uluslararası ‘Pen’ Kulüplerinde aktif olarak görev almış olan İsveç ve Dünya Gazeteciler Birliğinin önemli bir üyesidir. Günümüze dek Kürtçe dilinde 7 roman yazmıştır. Ayrıca yazı denemeleri de birçok yayın organında 20’i aşkın dilde çevrilerek yayınlanmıştır.

Mehmet Uzun Eserleri

Birçok dikkat çeken edebi esere can veren Uzun;

1 – “Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık” romanı

2- “Nar Çiçekleri” deneme kitabı gibi önemli eserler yaratmıştır. (bu eserle ilgili olarak 2001 yılında yargılanmış fakat suçsuz bulunmuştur)

Mehmet Uzun Ödülleri

Mehmet Uzun, 2001 yılında Türkiye Yayıncılar Birliğinin verdiği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’nü, Berlin Kürt Enstitüsü’nün Edebiyat Ödülünü, Torgny Segerstedt Özgürlük Kale Ödülü’nü almıştır. Takip eden yıl olan 2002’de İsveç Akademisi’nin Stina-Erik Lundeberg ödülünü kazanmıştır. 1975 yılından itibaren farklı kitaplar yayınlayan Uzun hakkında ülkemizde çok sayıda dava açılmış ve sonuç olarak Uzun, 1981’de Türk vatandaşlığından atılmıştır. Bu yüzden 1992 yılına kadar Türkiye’ye giriş yapamamıştır.

Mehmet Uzun Şiirleri

Mehmet Uzun Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Eserleri başlıklı yazımızın devamında Mehmet Uzun Şiirleri hakkında bilgiler vereceğiz. Mehmet Uzun, düzyazı şeklinde yazılar, makaleler ve kitapların yanı sıra serbest vezinli şiirler de yazmıştır. Aşağıda Uzun şiirlerine birkaç örnek görebilirsiniz.

Sessizlik Şiiri

Sessizlik yorgunluktur; yorgunluk değilse kederdir; keder değilse hasrettir; hasret değilse sızıdır; sızı değilse derin bir düşünce, bir anıdır veya bütün bunlardır veya bunlardan bazıları.

Dicle’nin Sesi Şiiri

dil kayıp
boğaz kurumuş
yürek çöl gibi; ne ses ne de seda
karanlık sadece dipsiz bir karanlık; ne yurt ne devir ne de devran
ne bir insan ne bir şey ne bir söz ne de bir ses
sadece karanlık
sesin karanlığı; sessizlik
kaderimiz Stêr’im sadece şu oldu; sessizlik
talihimiz karanlıklarda tohum kanda fidan
karanlık gecelerimizde dallar yapraklar
endişe ve korkularımızda derin bir inilti
talihimiz Stêr’im benim
başımıza gelen belalar suçumuz bizi
karanlık gecelerimizin dipsiz bir vadisi
sessiz günlerimizin sert ve sivri bir doruğu
talihimiz; çaba boşuna istekler boşuna boşu boşuna aşk

mehmet uzun nerelidir?

mehmet uzun kimdir?

Mehmet Uzun Eserleri

Mehmet Uzun eserleri arasında; bir çok roman, inceleme, deneme yazıları, antoloji eserleri mevcut.

Tu (Sen), Roman, (1985)

Mirina Kalekî Rind (Yaşlı Rind’in Ölümü), Roman, (1987)

Siya Evînê (Yitik Bir Aşkın Gölgesinde), Roman, (1989)

Rojek ji Rojên Evdalê Zeynikê (Evdalê Zeynikê’nin Günlerinden Bir Gün), Roman, (1991)

Destpêka Edebiyata Kurdî (Kürt Edebiyatına Giriş), İnceleme, (1992)

Hêz û Bedewiya Pênûsê (Kalemin Gücü ve Görkemi), Denemeler, (1993)

Världen i Sverige (Tüm Dünya İsveç’te), Edebiyat Antolojisi, M. Grive ile Birlikte, (1995)

Antolojiya Edebiyata Kurdî (Kürt Edebiyat Antolojisi), Antoloji, iki cilt, (1995)

Bîra Qederê (Kader Kuyusu), Roman, (1995)

Nar Çiçekleri, Deneme, (1996)

Ziman û Roman (Dil ve Roman), Söyleşiler, (1997)

Bir Dil Yaratmak, Söyleşiler, (1997)

Dengbêjlerim, Deneme, (1998)

Ronî Mîna Evîne – Tarî Mîna Mirinê (Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık), Roman, (1998)

Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Deneme, (2002)

Dicle’nin Sesi I – Hawara Dîcleyê (Dicle’nin Yakarışı), Roman, (2002)

Diclenin Sesi II – Dicle’nin Sürgünleri, Roman, (2003)

Ruhun Gökkuşağı, Roman, (2005)

Mehmet Uzun Hakkındaki Düşünceler

Yaşar Kemal’in deyişiyle Uzun; kaynakları tüketilmiş ve damarları koparılmış olan bir dile can vererek dikenli yolları açmıştır. Örneğin Antonio Gramsci Hapishane Defterleri adlı eserinde tüm insanların entelektüel olduğunu ama aynı zamanda herkesin entelektüel işlevini göremediğin vurguluyor. Ayrıca Uzun, önyargı ve nefret çapaklarından ötürü her şeyi bulanık gören bir tüm insanları ya da Kürtleri değil, Mezopotamya’nın diğer kadim halklarını; Süryanileri, Keldanileri, Yakubileri, Ermenileri, Rum insanlarının da zihniyetini uykusundan uyandırmak için çabalamış bir kalem sahibidir.

Birçok yazarçizer çevreye göre Uzun, her zaman entelektüel yanıyla etliye sütlüye karışmayan ve aşırı saf tutmayan bir yerlere konuçlanmıştır. Düşüncelerini kağıda dökerken kendi düşüncelerini, varlığını, hem de bir dili canlı tutmaya da çabalamıştır. Ezilenin, azınlıkların sesini duyuramayanların tarafında olmuştur. Uzlaşmacı ve kanaatkar yanıyla, eşitliksizlere karşı duran cesaretli yapısıyla ayakta durmuştur. Bu tutumuyla da o dönemdeki milliyetçi Kürtlerin hedefi haline gelmiştir. Yanı sıra savaşın timsallerine kalemiyle dur diyen bu yolda çabalamış hatta can vermiş ve unutulmaya yüz tutmuş kişiliklere de eserlerinde yer vermiştir çoğu zaman. Sırf fikirleri, barışçıl tutumu ve aktarımları nedeniyle PKK tarafından hazırlanan “Öldürülecek 250 Aydın” listesinde ilk sırada yer almıştır. Bu yüzden 1977 yılında İzmir’de tatil yaparken acilen Türkiye’ den kopmak zorunda kalır. Her zaman yarım kalan diğer yarısının ülkesinin topraklarında olduğunu yazdığı eserlerinde hissettiren Mehmet Uzun, bu kez maddi manevi sürgüne düşmüştür. Minima Moralia’da Adorno adlı eserinde (bir yere yerleşmek artık imkânsız) bu hissiyatın tanımını çok iyi yakalar.

Mehmet Uzun Ölüm Tarihi

Mehmet Uzun Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Eserleri makalemizin son başlığı olan Mehmet Uzun Ölüm Tarihi hakkında bilgiler vererek makalemizi sonlandıracağız. 50’i yaşlarının sonlarına yaklaşırken uzun süre tedavi görmesinin ardından mide kanseri rahatsızlığından 11 Ekim 2007 tarihinde Diyarbakır’da vefat etmiştir. Diyarbakır Ulu Camii’nde düzenlenen cenaze töreninde; Yaşar Kemal, Şerafettin Elçi, Ahmet Türk ve Osman Baydemir gibi önemli isimler de yer almıştır. Naaşı Mardin kapı Mezarlığı’nda bulunuyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Muaz
  6 sene önce

  Onun bıraktığı yazarlık yolunu devam etmeye çalışıyorum

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Mehmet Uzun Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Eserleri