e
sv

Mesut Özil Kimdir? Mesut Özil Kürt Mü?

Dünyaca tanınan futbolculardan biri olan Mesut Özil, geçen haftalarda ırkçı tavırlardan ötürü Alman takımından ayrılmasından sonra kökeni hakkında medyada bilgi kirliliği oluşmaya başladı. Bizlerde bugün Mesut Özil Kimdir? Mesut Özil Kürt Mü? başlıklı yazımız ile sizlere Mesut Özil Kürt müdür? sorularının cevabını vereceğiz. Tabi bundan önce Mesut Özilin hayatını anlatmak daha doğru olacaktır, bu nedenle Mesut Özil Kimdir sorusundab başlayarak onu tanımaya başlayalım.
mesut özil kürt müdür?
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyaca tanınan futbolculardan biri olan Mesut Özil, geçen haftalarda ırkçı tavırlardan ötürü Alman takımından ayrılmasından sonra kökeni hakkında medyada bilgi kirliliği oluşmaya başladı. Bizlerde bugün kürt ünlüler alanını ilgilendirecek olan Mesut Özil Kimdir? Mesut Özil Kürt Mü? başlıklı yazımız ile sizlere Mesut Özil Kürt müdür? sorularının cevabını vereceğiz. Tabi bundan önce Mesut Özilin hayatını anlatmak daha doğru olacaktır, bu nedenle Mesut Özil Kimdir sorusundab başlayarak onu tanımaya başlayalım.

Mesut Özil Kimdir? Mesut Özil Kürt Mü?

Son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraftan sonra Alman kamuoyunda yoğun eleştirilere maruz kalan Mesut Özil’in Alman milli takımını bırakması ve bu hamleyi gerçekleştirirken yaptığı açıklama dünya çapında büyük yankı uyandırmıştı. Peki Mesut Özil aslen Türk mü? Mesut Özil kimdir ve aslen nereli? Mesut Özil Kürt mü yoksa Alman mı?

15 Ekim 1988 tarihinde Gelsenkirchen’de doğan Mesut Özil’in ailesi, Almanya’ya işçi olarak 1970’li yıllarda göç etmiştir. Bir daha Türkiye’ye dönmeyen aile, Almanya’ya yerleşmiş ve burada kendilerine yeni bir hayat kurmuşlardır. İkisi kız ve ikisi erkek olmak üzere 4 kardeşin 2.si olan Mesut Özil, futbola Almanya’da “maymun kafesi” olarak adlandırılan ufak futbol alanlarında başlamıştır. Buralarda yetenekli olduğu anlaşılan Mesut Özil’in bir kulüp ile antrenmanlara çıkması ise fazla zaman almamıştır.

Mesut Özil Kimdir?

Mesut Özil Kimdir? Mesut Özil Kürt Mü? başlıklı yazımızın devamında Mesut Özil Kimdir? sorusunu anlatmaya devam ediyoruz. DJK Westfalia 04 Gelsenkirchen takımı ile henüz 7 yaşındayken, 1995 yılında antrenmanlara çıkmaya başlayan Mesut, 3 yıl sonra DJK Teutonia Schalke-Nord takımına geçmiştir. 1 yıl sonra ise DJK Falke Gelsenkirchen takımına geçen Mesut 1 yıl da bu kulüpte futbol oynadıktan sonra babası tarafından 2000 yılında Rot-Weiss Essen kulübünün altyapısına yazdırılmıştır. Bu kulüpte kısa sürede parlayan ve yeteneği fark edilen Mesut’a profesyonel sözleşme teklif edildiyse de Mesut’un babası bu teklifi kabul etmemiş ve oğlunu Schalke 04 kulübüne götürmüştür.

Bu dönemde Galatasaray ve Beşiktaş ile de görüşen Özil ailesine her iki kulüp de ret cevabı vermiş ve Mesut’un futbolculuğunu beğenmemişlerdir. Akabinde Mesut Özil Schalke 04 ile 12 Ağustos 2006’da profesyonel sözleşme imzalamıştır. Schalke 04 ile kısa sürede başarılı olan Özil, buna rağmen kulüpte huzur bulamamış ve 3,3 milyon Euro karşılığında Werder Bremen’e transfer olmuştur.

mesut özil kürt müdür?

mesut özil kürt mü?

Mesut Özil Kürt Mü?

Werder Bremen’de gösterdiği mükemmel performans ile dünya devlerini peşinden koşturan Mesut Özil 15 milyon Euro bonservis bedeli ile İspanyol Devi Real Madrid’in yolunu tutmuştur. Werder Bremen’de 108 resmi maçta 16 gol ve 55 asist yapan Özil’in başarısı kulüp tarihine geçmiştir. Real Madrid’de de kusursuza yakın bir performans sergileyen Mesut Özil, 2 Eylül 2013 tarihinde İngiliz devi Arsenal’e, o zamana kadar Arsenal’in bir futbolcuya ödemiş olduğu en yüksek bonservis bedeli olan 50 milyon Euro karşılığında transfer olmuştur. Halen Arsenal’de başarıyla top koşturan Mesut Özil, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf sonrasında çıkan tartışmalar üzerine Temmuz 2018 itibari ile Alman Milli Takımı’nı bıraktığını açıklamıştı. Şimdi Mesut Özil Kimdir? Mesut Özil Kürt Mü? başlıklı yazımızın devamında Mesut Özil Türk mü? Kürt mü veya Alman mıdır gibi soruların cevabına geçelim.

Mesut Özil Kürt Mü, Türk Mü Yoksa Alman Mı?

Mesut Özil’in Alman milli takımını bırakırken yaptığı açıklama futbol dünyası başta olmak üzere dünya çapında büyük ses getirmiştir. Bunun yanında Mesut Özil’in milliyeti de bir kez daha gündeme gelmiş ve geniş kitleler tarafından tartışılmaya başlanılmıştır. Zira Mesut Özil bir iddiaya göre Türk, bir diğer iddiaya göre ise Kürt olarak bilinmektedir.

Mesut Özil Werder Bremen’de oynadığı sırada Alman ZDF televizyonuna konuk olmuş ve kendisine “Bir Türk olarak attığınız golden dolayı sevinçli misiniz?” sorusu yöneltildiğinde; “Hayır aslen Türk değilim, Kürdüm ve Kürtlüğümle gurur duyuyorum” cevabı vermiştir. (1)

Bahse konu dönem Mesut Özil’in Türk Milli Takımı ile Alman Milli Takımı arasında seçim yaptığı dönemdir ve bu tarihten itibaren bir daha Mesut Özil’in ağzından Kürt olduğuna dair bir ifade de çıkmamıştır. Mesut Özil’in Kürt olduğuna dair iddialar da bizzat kendi ağzından çıktığı söylenen cümleye dayandırıldığından, kamuoyu tarafından başkaca delil de bulunmamaktadır.

Mesut Özil’in Türk olduğuna dair iddia sahipleri ise; Mesut Özil’in anne babası olan Mustafa ve Gülizar Özil çiftinin Zonguldak’ın Devrek ilçesinin Hışıroğlu Köyü’nden olduğuna dikkat çekmekte ve bu köyde Kürt yaşamadığını vurgulamaktadırlar. Bunun yanında Mesut Özil’in “kendimi Alman gibi hissediyorum(2), “ben Türk’üm ve öyle kalacağım(3) ve “Türk olmaktan gurur duyuyorum(4) şeklinde yaptığı açıklamalar da bulunmakta. Tüm bu açıklamalar, konunun netleşmesine hizmet etmek bir yana, aksine daha fazla tartışılmasına sebep olmakta. Bugün Mesut Özil Kimdir? Mesut Özil Kürt Mü? başlıklı makalemiz ile Mesut Özilin kökeni hakkında sizleri bilgilendirirken daha önceki günlerde sitemizde yayınladığımız Survivor Adem Kılıççı Kürt Mü? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Mesut Özil Kimdir? Mesut Özil Kürt Mü?