e
sv

Seyit Onbaşı Hayatı, Diyarbakırlımı, Nereli Kürt Müdür?

Kürt ünlüler konusunu araştırmaya devam ederken bugün Seyit Onbaşı Hayatı, Diyarbakırlımı, Nereli Kürt Müdür? başlığı ile sizlerle olacağız. Bu başlıkta Seyit Onbaşı Kimdir?, Seyit Onbaşı nerelidir, Seyit Onbaşı Kürt müdür? gibi sorulara cevap vereceğiz.
seyit onbaşı kürt mü
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Kürt ünlüler konusunu araştırmaya devam ederken bugün Seyit Onbaşı Hayatı, Diyarbakırlımı, Nereli Kürt Müdür? başlığı ile sizlerle olacağız. Bu başlıkta Seyit Onbaşı Kimdir?, Seyit Onbaşı nerelidir, Seyit Onbaşı Kürt müdür? gibi sorulara cevap vereceğiz. Bilindiği üzere Seyit Onbaşı Çanakkale savaşında yüzlerce kiloluk top mermisini sırtlayıp büyük bir başarı elde etmişti. Bizler de Seyit Onbaşının ırkını merak edenler için tüm ana hatlarıyla Seyit Onbaşının hayatını sizlere aktaracağız.

Seyit Onbaşı Kimdir?

Seyit Onbaşının asıl ismi Seyit Ali Çabuk olan Seyit Onbaşı 1889 yılında Eylül ayında Balıkesir’in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) Köyü’nde doğmuştur. Babasının adı Abdurrahman, annesinin adı Eminedir.

1909 Yılında Osmanlı Ordusu’na katılmıştır. Balkan savaşında düşmanlarla çarpışmıştır. Daha sonra 1. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Çanakkele Cephesi’ne gitmiş ve topçu eri olarak göreve başlamıştır. Çanakkale Savaşı 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile itilaf devletleri arasında yapılan muharebedir. Çanakkale Savaşı Türk milleti için dönüm noktası olmuştur.

Seyit Onbaşı Top Mermisini Nasıl Kaldırdı?

18 Mart 1915’te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçebilmek için saldırıya geçti. Bu saldırı sırasında Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görev yapmaktaydı. Bu zorlu çarpışmada Türk topçularının düşmana açtığı yoğun topçu ateşi ve önceden Nusret mayın gemisinin içinde bulunan görevlilerin gayreti ile dökmüş olduğu mayınlar sayesinde bu saldırı püskürtüldü. Arka arkaya yapılan bu atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermileri kaldıran vinci arızalandı.

Seyit Onbaşının Hayatı

Bunun üzerinde Tarihe geçen, bir kahramanlık öyküsü olarak anılan o olay gerçekleşti. Seyit Ali bir insan gücü ile kaldırılması mümkün olmayan 275 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtına alarak top kundağına yerleştirdi. Devamında Seyit Onbaşı (Ali) iki atışında İngiliz zırhlısı Ocean’a hafif hasarlar vermiş olsada, üçüncü atışında ağır hasar almasını başardı. Atılan mermi geminin su kesiminin altına isabet ederek geminin olduğu yerde yan yatmasına sebep oldu. Zırhlı daha sonra Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Bu darbeden kısa bir süre sonrada battı. Bu olay neticesinde başarısından ötürü komutanı ona Onbaşılık ünvanını verdi.

Seyit Onbaşı
seyit onbaşı kaç yaşında öldü
Seyit Onbaşı Hakkında Genel Bilgiler
Doğum adı: Seyit Ali Çabuk
Doğum: Eylül 1889
Manastır (Kocaseyit) köyü, Havran, Balıkesir
Seyit Onbaşı Ölüm Yılı : 1939
Manastır (Kocaseyit) köyü, Havran, Balıkesir
Bağlılığı : Osmanlı İmparatorluğu
Rütbesi : Onbaşı
Savaşları : Balkan Savaşları
Çatışmaları : Çanakkale Savaşı
Seyit Onbaşı Mesleği : Odunculuk ve kömürcülük
Seyit Onbaşı Kürt mü?
Seyit Onbaşı aslen Balıkesirlidir. Balıkesirin ırki yapısına baktığımızda bir Türk şehri olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla Seyit Onbaşının Türk olduğu düşünülmektedir.
Seyit Onbaşının Batırdığı Geminin Adı Nedir?
Seyit Onbaşının batırdığı geminin adı “Ocean” zırhlısı olarak geçmektedir.

Seyit Onbaşı Hayatı, Diyarbakırlımı, Nereli Kürt Müdür? makalemize devam ederken Çanakkale Savaşı’nın ertesi günü Seyit Onbaşı’ndan top mermisini sırtına alarak bir fotoğrafını çekmek istediklerini söylediler. Seyit Ali ne kadar uğraştıysa da top mermisini kaldıramadı. Bunun üzerine şu sözleri söyledi: ‘’Yine savaş çıksın, yine kaldırırım.’’

Bu sözleri sonrası Seyit Onbaşı ancak tahta bir mermi ile fotoğraf çekilebildi.

1918 Yılında köyüne dönen Seyit Onbaşı, ormancılık ve kömürcülük işleri ile uğraşmaya devam etti. 1934 yılında çıkan soyadı kanunu ile ‘’ Çabuk’’ soy ismi verildi.  Yaşamının son yıllarında bir süre zeytinyağı fabrikasında hamallık yaptı. Sonrasında ayakkabı yamayarak geçimini sağlamaya çalıştı.

Seyit Onbaşı Hayatı, Diyarbakırlımı, Nereli Kürt Müdür?

Kahraman Seyit Onbaşı Takvim 1915 18 Mart gününü gösteriyordu. Düşman deniz kuvvetleri girmek için ilerliyordu ve ülkemiz büyük bir risk altındaydı. Düşman donanması yoğun bir top atışına başladı, adete nefes aldırmıyordu. Ağırlığı 10 ton’a ulaşabilen düşman gemilerinin kullandığı toplardan biri Mecidiye Tabyası’na isabet etti. 10 askerimiz şehit olmuş, 18 askerimiz yaralanmıştı.

Ayakta kalan 3 asker mücadeleye devam etmekte kararlıydılar. Çünkü düşman vatan topraklarına girerse her şeyin biteceğini çok iyi biliyorlardı. Bu şerefli askerlerimiz; Havranlı Seyit, Niğdeli Ali, Yüzbaşı Mehmet Hilmi Bey idi.  Bu sırada Seyit Onbaşı patlamadan dolayı toprak altında kalmıştı. Seyit Onbaşı’nın yardımına Niğdeli Ali koştu, onu toprak altından çıkardı.  Gelen mermiden dolayı mermileri toplara taşıyan mekanizma yıkılmıştı. Hayatta kalan askerlerimizin umutları tükenmişti, bu sırada düşman birlikleri hala ilerlemeye devam ediyorlardı.

Seyit Onbaşı Top Mermisi Kaç Kilo?

İşte tarihin akışını değiştiren Seyit Onbaşı burada hiçbir şeyin bitmediğini ve bitmeyeceğini gösterdi. 200-215 kilogram ağırlığında olan top mermisini sırtına alıp, mermiyi top’un başına kadar taşımayı başaran Seyit Onbaşı yaptığı bu kahramanlık ile tarih akışını değiştirdi.

Seyit Onbaşı emin adımlarla ve vatan sevgisi dolu yüreği ile basamakları bir bir çıkıyordu, topun ağzına mermiyi sürüyor sürdükten sonra da Yüzbaşı Mehmet Ali Hilmi Bey topu ateşliyordu. Bu yorucu ve her insan için yapılması mümkün olmayan eylemi defalarca gerçekleştirdiler. En sonunda Fransız donanmasına ait olan Bouvet Zırhlısını vurmayı başardılar.  Nusret mayın gemisi ile döşenen mayınların etkisiyle de ve diğer topçuların topları başında yoğun ateşe başlamasıyla büyük Çanakkale zaferi kazanıldı.  Seyit Onbaşı bir milletin kaderini sırtlanmakla kalmayıp bir kahramanlık destanı yazmıştır. Minnetle ve saygıyla anıyoruz.

Seyit Onbaşı Kürt Müdür?

Seyit Onbaşı Türk mü Kürt mü sorusunun cevabını merak edenler için Seyit Onbaşının ırkını araştırırken Seyit Onbaşının Kürt mü Türk mü olduğunu ne yazık ki tam olarak kaynaklardan bulamadık. Fakat yukarıda Seyit Onbaşının hayatını anlatırken onun aslen Balıkesir’li olduğunu söylemiştik. Balıkesir’in ırki dağılımına baktığımızda ise Balıkesir Türk şehri olduğunu görmekteyiz. Bu durum da Seyit Onbaşı’nın Türk olduğunu söylemek mümkündür.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Seyit Onbaşı Hayatı, Diyarbakırlımı, Nereli Kürt Müdür?