e
sv

Taliban Kadın Hakları ve İslami Yönetim Düşüncesi Bilgiler

Taliban kadınlara neler yapacak, Gulbeddin hikmetyar taliban, taliban kadınlardan ne istiyor ve taliban lunapark
taliban kadınlardan ne istiyor
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Talibanın Afganistan yönetiminin başına geçmesinden sonra Taliban ve kadınlar bir çok kişinin merak konusu oldu. Bizler Taliban Kadın Hakları ve İslami Yönetim Düşüncesi Bilgiler başlıklı makalemizde Taliban kadınlara neler yapacak, Gulbeddin hikmetyar taliban, taliban kadınlardan ne istiyor ve taliban lunapark hakkında bilgiler vereceğiz.

Taliban Kadın Hakları ve İslami Yönetim Düşüncesi Bilgiler

Taliban Salı günü, kadın haklarına saygı gösterme, onlarla savaşanları affetme ve dünya güçlerine ve korkulu bir nüfusa güven vermeyi amaçlayan bir tanıtım saldırısının parçası olarak Afganistan’ın teröristler için bir sığınak haline gelmemesini sağlama sözü verdi.

Taliban Kadın Hakları ve İslami Yönetim Düşüncesi Bilgiler Afganistan’da birçok şehrin savaşmadan isyancıların eline geçtiği bir yıldırım saldırısının ardından, Taliban kendilerini 1990’ların sonlarında katı bir İslami yönetim biçimi empoze ettiğinden daha ılımlı göstermeye çalıştı. Ancak birçok Afgan şüpheci davranmaya devam ediyor ve binlerce kişi umutsuzca ülkeden kaçmak için havaalanına koştu.

Taliban Kadınlardan Ne İstiyor

Talibanın kadınlara bakışı nelerdir? Eski nesiller, Taliban’ın kadınları büyük ölçüde evlerine kapattıkları, televizyon ve müziği yasakladıkları ve halka açık infazlar düzenledikleri önceki kuralını hatırlıyorlar. El Kaide’nin Taliban tarafından korunurken Afganistan’dan düzenlediği 11 Eylül saldırılarından aylar sonra ABD liderliğindeki bir işgal onları iktidardan uzaklaştırdı.

Talibanın kadın haklarına bakışı nedir? Taliban’ın uzun süredir sözcüsü olan Zabihullah Mücahid, Salı günü bir basın toplantısında bu endişeleri ele almak için ilk kez kamuoyu önüne çıkarak açıklamalarda bulundu.

Talibanın Kadına Bakışı

Talibanın kadın haklarına bakışı nasıldır? Taliban’ın kadın haklarına İslam hukuku normları dahilinde, ayrıntıya girmeden saygı göstereceğine söz verdi. Taliban, kadınları işe dönmeye teşvik etti ve kızların okula dönmesine izin verdi, kapıda İslami başörtüsü dağıttı. Bir kadın haber spikeri Pazartesi günü bir TV stüdyosunda bir Taliban yetkilisiyle röportaj yaptı.

Kadınlara yönelik muamele, Müslüman dünyasında ve hatta bazen aynı ülke içinde büyük farklılıklar gösterirken, kırsal kesimler çok daha muhafazakar olma eğiliminde. Komşu Pakistan da dahil olmak üzere bazı Müslüman ülkelerde kadın başbakanlar bulunurken, aşırı muhafazakar Suudi Arabistan ancak son zamanlarda kadınların araba kullanmasına izin verdi.

Taliban ayrıca 11 Eylül’den önceki yıllarda olduğu gibi Afganistan’ın diğer ülkelere saldırmak için bir üs olarak kullanılmasına izin vermeyeceğini söyledi. Bu güvence, Taliban ile Trump yönetimi arasında varılan ve Amerika’nın geri çekilmesinin yolunu açan 2020 barış anlaşmasının bir parçasıydı.

Pentagon, ABD’li komutanların Kabil’in uluslararası havaalanından binlerce insanı tahliye etmeye çalışırken Taliban ile iletişim kurduklarını söyledi. Taliban’ın orada hiçbir düşmanca eylemde bulunmadığını söyledi.

Talibanın Affetiği Kişiler

Talibanın af yasasından kimler faydalandı? Taliban sözcüsü, Taliban’ın ABD ve Batı destekli hükümet için çalışan Afganlara tam af teklif ettiğini yineledi ve “kimse neden Abd’ye yardım ettiklerini sormak için kapılarına gitmeyecek” dedi. Özel medyanın “bağımsız kalması” gerektiğini, ancak gazetecilerin “ulusal değerlere aykırı çalışmaması gerektiğini” söyledi.

Taliban Kadın Hakları ve İslami Yönetim Düşüncesi Bilgiler Başkent Kabil, Taliban sokaklarında devriye gezerken sakinliğini koruyor. Ancak isyancıların ülke çapındaki taarruzu sırasında hapishaneler ve cephaneliklerin boşaltılmasından sonra pek çok kişi korku içinde.

Kabil sakinleri, silahlı adam gruplarının kapı kapı dolaşarak devrik hükümet ve güvenlik güçleriyle çalışan kişileri aradığını söylüyor, ancak silahlı kişilerin Taliban mı yoksa militan kılığında suçlular mı olduğu belirsiz. Mücahid, güvenlik kesintisinden eski hükümeti sorumlu tuttu ve Taliban’ın Kabil’e yalnızca polisin erimesinden sonra kanun ve düzeni yeniden sağlamak için girdiğini söyledi.

Afganistanda Hayat Nasıl?

Afganistandaki kadınların yaşam koşulları nelerdir? Afganistan’daki bir yayıncı, bir akrabasının evinde saklandığını, işe gitmek bir yana eve dönmekten çok korktuğunu söyledi. Kendisi ve diğer kadınlar, Taliban’ın yollarını değiştirdiğine inanmadıklarını söyledi. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuştu çünkü güvenliğinden endişe ediyordu.

İslami başörtüsü takan bir grup kadın Kabil’de kısa bir süre gösteri yaptı ve Taliban’ın kamusal yaşamdan “kadınları ortadan kaldırmamasını” talep eden pankartlar taşıdı.

ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, ABD ve diğer hükümetlerin kadın hakları konusunda Taliban’ı sözlerine basitçe kabul etmeyeceklerini söyledi.

Taliban Kadın Hakları ve İslami Yönetim Düşüncesi Bilgiler “Başından beri söylediğim gibi, bu güvenle ilgili değil. Bu doğrulamakla ilgili, ”dedi Sullivan bir Beyaz Saray brifinginde. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda Taliban’ın ne yapacağını göreceğiz ve biz derken, tüm uluslararası toplumu kastediyorum.”

Taliban Kadınlara Ne Yapacak

Gerçek niyetleri ne olursa olsun, uluslararası toplumun 1990’larda olduğu gibi hükümetlerini tecrit etmesini önlemek için ılımlılık öngörmekte Taliban’ın çıkarı var.

Avrupa Birliği, siyasi durum netleşene kadar Afganistan’a kalkınma yardımını askıya aldığını, ancak insani yardımı artırmayı düşüneceğini söyledi.

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, Taliban’ın 2024 yılına kadar tahsis edilen yaklaşık 1,2 milyar avroluk (1,4 milyar dolar) kalkınma fonuna erişim kazanmak için BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve insan haklarına saygı duyması gerektiğini söyledi.

taliban kadınlardan ne istiyor

taliban kadınlara ne yapacak

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İngiltere’nin yüzde 10’a kadar daha fazla insani yardım sağlayabileceğini, ancak Taliban’ın daha önce güvenlik için ayrılmış herhangi bir parayı alamayacağını söyledi.

Tahliye uçuşları, binlerce kişinin havaalanına akın ettiği Pazartesi günü askıya alındıktan sonra yeniden başladı . Gelen video yakalanan sarsıcı sahneler , bir düzleme bazı sarıldı o çıkardı olarak ve daha sonra ölüme düştü. ABD’li yetkililer, havaalanındaki kaosta en az yedi kişinin öldüğünü söyledi.

Taliban Kadın Hakları ve İslami Yönetim Düşüncesi Bilgiler İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir Afgan yetkili, gazetecilere brifing verme yetkisi olmadığı için Salı günü Taliban’ın havaalanının sivil yarısına girerek yaklaşık 500 kişiyi oradan çıkarmak için havaya ateş ettiğini söyledi.

Taliban, insanların ayrılmasını engellemek yerine kalabalığı kontrol etmeye çalışıyor gibi görünüyordu. İnternette dolaşan bir video, Taliban’ın düzinelerce yabancının düzenli bir şekilde ayrılmasını denetlediğini gösterdi.

Taliban Terör Örgütü Listesinde Mi

Taliban terörist mi? Şu anda havaalanının askeri tarafında faaliyet gösteren ABD’nin Kabil Büyükelçiliği, Amerikalıları tahliye için çevrimiçi kayıt yaptırmaya, ancak temasa geçilmeden havaalanına gelmemeye çağırdı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, ilk Alman askeri nakliye uçağının Kabil’e indiğini ancak kaos nedeniyle sadece yedi kişiyle havalandığını söyledi. Bir diğeri daha sonra 125 kişiyle ayrıldı.

ABD Başkanı Joe Biden, Amerika’nın en uzun savaşını sona erdirme kararını savundu ve Taliban’ın Afganistan’ın Batı destekli hükümet ve güvenlik güçlerini hızlı bir şekilde ele geçirmesini suçladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bu değerlendirmeyi yinelerken , ittifakın Afgan ordusunu eğitme çabalarındaki kusurları araştırması gerektiğini söyledi.

Taliban Kadın Hakları ve İslami Yönetim Düşüncesi Bilgiler Taliban ile bir zamanlar ülkenin müzakere konseyine başkanlık eden eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Abdullah Abdullah da dahil olmak üzere çok sayıda Afgan siyasetçisi arasındaki görüşmeler Salı günü devam etti. Taliban, “kapsayıcı, İslami bir hükümet” kurmak istediklerini söyledi.

Talibanın Getirdiği Kanunlar Nelerdir

Talibanın uyduğu kanunlar nelerdir? Görüşmeler hakkında bilgisi olan yetkililer, isimlerinin açıklanmaması koşuluyla kapalı kapılar ardındaki görüşmeleri görüşmek üzere, görüşmelerin sadece bakanlıkları bölmek yerine Afganistan’da son 20 yılda meydana gelen değişiklikler göz önüne alındığında Taliban’ın egemen olduğu bir hükümetin nasıl işleyeceğine odaklandığını söyledi.

Üst düzey bir Taliban lideri Molla Abdul Ghani Baradar, Salı gecesi Katar’dan Kandahar’a geldi ve potansiyel olarak bir anlaşmanın yakın olduğunun sinyalini verdi.

Taliban Kadın Hakları ve İslami Yönetim Düşüncesi Bilgiler Devrik hükümetin başkan yardımcısı bu arada, ülkenin “meşru” geçici başkanı olduğunu tweetledi. Amrullah Saleh, Cumhurbaşkanı Eşref Ghani ülkeyi terk ettiği için anayasaya göre sorumlu olması gerektiğini söyledi.


Kaynak : https://apnews.com/article/afghanistan-taliban-kabul-1d4b052ccef113adc8dc94f965ff23c7

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Taliban Kadın Hakları ve İslami Yönetim Düşüncesi Bilgiler