e
sv

Tarihi 10 Gözlü Köprü Yıkıma Uğratılıyor

10 gözlü köprü yıkıma uğratılıyor
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürdistan’ın tarihi yerleri yıllarca restorasyon edilemediği için yıkıma doğru giderken, son dönemlerde Hendek’lerden sonra var olan yerlerde bir bir yıkılmaya doğru gidiyor..

D.Bakır’ın göz bebeği olup tarihi güzellikleri içinde barındıran Sur’un yerle bir olmasıyla beraber şimdi de bir çok medeniyete beşiklik eden ve ipek yolunun güzergahın da yer alan 10 Gözlü Köprü de yok edilmeye çalışılıyor.

Güzelliği ile 10 Gözlü Köprü’ye renk veren Kırklar Dağı geçen senelerde belediye tarafından ihaleye verilip yüksek binaların dikilmesi ile tahrip edilmişti. Şuan Kırklar Dağı’nın güzelliğinden eser kalmamış durumda.. 

Son olarak geçtiğimiz günlerde Belediye tarafından 10 Gözlü Köprü civarında kafeterya tarzı yerlerin açılmasına izin verilirken. Kafeterya sahiplerinin para gözlülüğünden dolayı 10 Gözlü’yü tahrip edecek duruma gelmeleri tepki ile karşılandı.. Bu doğrultuda 10 Gözlü Köprü’de Cafe açan birkaç kişi 10 Gözlü’nün 2 Gözünü kumla doldurarak kullanılamaz hale getirdi. Bu durum Sosyal Medyada birçok kişi tarafından tepki ile karşılandı..

 

Belediye’nin Kırklar Dağı’ndan sonra 10 Gözlü Köprü’yü de bu şekil tahrip etmesine sebep olması büyük tepki ile karşılandı, M.A adlı kullanıcı “Kırklar Dağı’ndan  sonra 10 Gözlü’nün bu hale gelmesi ile tepkisiz kalırsak yakında Hevsel Bahçeleri de yok olmaya mahkum kalacaktır” açıklamalarında bulundu.

 

D.Bakır’ın en güzel yerlerinin bir bir yok edilmesine sessiz kalmak, bu zulme ortak olmak gibidir.

Sur, Kırklar Dağı ve en son 10 Gözlü Köprü ile beraber sessiz kalınırsa bir sonraki hedefin Hevsel Bahçeleri olacağı yüksek ihtimaldir.

Her D.Bakır’lının bu uygulamaya tepki vermesi elzemdir.

 

İşte Tarihi 10 Gözlü Köprü’nün kumlarla doldurulup tahrip edildiği birkaç görüntüsü;

10 gözlü köprünün yıkılması

Kafeterya sahiplerinin Köprünün 2 Gözünü kum ile doldurarak kendilerine alan açmalarının görüntüsü;

yıkılan 10 gözlü köprüsü

Tarihi ve Doğal manzarası ile ziyaretçilerin ilgi odağı olan 10 Gözlü Köprü ve Çevresi şuan ki görünümü:

tarihi 10 gözlü köprü

Dicle Nehri alanının daraltılıp 10 Gözlü Köprü’den 2 Gözün Kumla doldurulması ile Hevsel Bahçeleri’de tehlike altına girmektedir.

10 gözlü köprü

10 Gözlü Köprü’nün tahrip edilmesine karşılık D.Bakır’lı ailelerin bu uygulamaya sessiz kalması son derece üzücü bir olay olması gerek.

10-gözlü-köprü-ve-tarihi

İşte tarihi 10 Gözlü Köprü’nün gözündne Diyarbakır ve Görkemli Surları 🙂

Tarihimizin yok edilmesine sessiz kalmayalım!

10 gözlü köprünün en son hali
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tarihi 10 Gözlü Köprü Yıkıma Uğratılıyor