e
sv

Kürtçe Adalet Ne Demektir? Kürtçe Adaletin Karşılığı

Adalet kavramının anlamını yazacak olursak, adalet bir olayda taraf tutmadan olayı değerlendirme anlamına gelmektedir. Irk, Akrabalık veya herhangi bir yakınlık gözetmeden haklıya haklı, haksıza da haksız deme erdemliğine adalet denilmektir.
kürtçe adalet çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bugün Kürtçe çeviri alanında hem Kürtçe Adalet Ne Demektir? adlı sorunun çevirisini yaparken, hem de çağımızda insanların en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri olan adalet üzerine konuşmak istiyorum.

Adalet insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu tutumlardan biridir. Yeryüzünde yaşanan zulüm ve vahşetler çağımızda daha çok kendini göstermektedir. Böyle olunca insanlar bir yerlerden adalet arayışı içine girmektedirler, adaletin önemi hakkında bilgiler vermek yerine bugün bizler Adalet kavramı hakkında konuşmak istiyoruz.

Kürtçe Adalet Nasıl Denir? 

Kürtçe adalet nasıl denir? soruları ile karşımıza çıkan ziyaretçilerimizin sorularını cevaplarken, bu kadar basit soruların bize yöneltmelerine şaşırıyoruz. Kürtçe sorular hakkında soru sormalarını anlarız da, bu denli saçma sorularla karşılaşmayı bir türlü anlayamıyoruz 🙂

Adaletin bir söyleyiş şekli mi var ki kalkıp nasıl söylenir diye bize soruyorlar. Kürtçe adaletin herhangi bir söyleyiş şekli yoktur. Dileyen dilediği şekilde adalet sözcüğünü dillendirebilir. Yalnız kürtçe harfler içeren kelimelerde ses değişikliği oluşabilir onlar olunca zaten konuya ekliyoruz.

Kürtçe Adalet Nedir?

Kürtçe adalet nedir? sorusunun cevabı olarak vereceğimiz bu başlıkta. Adalet kavramının anlamı hakkında konuşacağız. Adalet üzerine ele alınan konular hakkında konuşmak yerine başlığımız adaletin tanımı üzerine olacaktır.

Adalet kavramının anlamını yazacak olursak, adalet bir olayda taraf tutmadan olayı değerlendirme anlamına gelmektedir. Irk, Akrabalık veya herhangi bir yakınlık gözetmeden haklıya haklı, haksıza da haksız deme erdemliğine adalet denilmektir. Adil insanlar toplum içinde çok sevildikleri gibi ne yazık ki günümüzde bu tür insanlar yok denecek durumda.

kürtçe adalet çevirisi

kürtçe adalet ne demek

Kürtçe Adalet Çevirisi?

Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan  “Adalet” kelimesinin kürtçe anlamı Dadmendî olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Adelet kelimesi Dadmendi dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.

Kürtçe Adalet Ne Demektir? makalemizin sonuna gelirken, Kürtçe Adalet kelimesinin tüm çeviri karşılığı şu şekildedir;

 1. Dadmendî
 2. Dad
 3. Dadwerî
 4. Edalet
 5. Edl

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Dadmendi

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Dadmendî

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Adalet Ne Demektir? Kürtçe Adaletin Karşılığı