e
sv

Kürtçe Beyin Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe beyin anlamı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sitemizin popüler konularından bir tanesi olan ve sürekli güncellediğimiz kürtçe ücretsiz dersler kategorimizin bugünkü ana başlığı Kürtçe Beyin Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalesi olacaktır. Türkçe dilinde olduğu gibi Kürtçe konuşurken de bazı vücut organlarının ismini bilmek gerekir. Bir doktora gittiğinizde veya arkadaş sohbetlerinde çeşitli nedenlerden dolayı kullanmanız gereken vücut organlarının da Kürtçe dilinde kendine özel isimleri bulunur. Kürtçe öğrenirken birçok deneyebileceğiniz farklı yöntem var.

Dil bilmek artık günümüzde çok önemli. Eski yıllarda önemsenmeyen ve tartışmalara neden olan Kürtçe dili de günümüzde önemli bir konuma sahip. Televizyon kanallarında Kürtçe yayınlanan dizileri, programları anlamak için dahi Kürtçe öğrenmek isteyebilirsiniz. Birçok dünya dilinde olduğu gibi Kürtçe öğrenme teknikleri arasında da kişilerin kendi kendine çalışarak öğrenebilecekleri teknikler dikkat çekiyor.

Birçok kişi zamansızlıktan dolayı çoğu dili kendi öğrenmek ister. Bu da internet ve diğer kaynaklar sayesinde mümkün olmaktadır. Fakat internet, Kürtçe öğrenme tekniği arasında en etkili olan ve en hızlı kendinizi geliştirebileceğiniz imkanları sizlere sunar. Kürtçe öğrenmek isteyen kişilerin internette kaynak olarak kullanabilecekleri birçok site bulunuyor.

Online Kürtçe öğrenme hizmeti veren veya Türkçe Kürtçe çeviri yapan sitelerde vakit geçirerek Kürtçe dilinde hangi kelimenin nasıl söylendiği ve yazıldığı hakkında bilgi alabilir, bu online sitelerde sizlere tamamen ücretsiz olarak sunulan Kürtçe sözlük fırsatlarından faydalanarak Kürtçe sözcük dağarcığınızı genişleterek daha hızlı bir şekilde Kürtçe öğrenebilirsiniz. Bu yazıda Kürtçe konuşurken ve yazarken ihtiyaç duyabileceğiniz “beyin” sözcüğünden bahsedeceğiz.

Kürtçe Beyin Ne Demektir?

Türkçe dilinde olduğu gibi Kürtçe’de de beyin organ ismi olarak kullanılıyor. İnsan vücudunun hayati organları arasında yer alan beyin ile ilgili Kürtçe konuşmalarda da tek sözcük kullanılıyor. Kürtçe öğrenmeye başladığınızda günlük konuşmalardan, selamlaşmalardan ve sık kullanılan eşya isimlerini öğrendikten sonra vücut organlarının hangi isimlere geldiklerini öğrenmeniz gerekir.

Kürtçe öğrenirken destek alabileceğiniz Kürtçe çeviri siteleri sizlere sözcük öğrenmenizde büyük yardım sağlayacaktır. Akıllı telefonlarınız sayesinde istediğiniz her an kısa bir süreliğine dahi girerek merak ettiğiniz tüm kelimeleri online Kürtçe öğrenme sitesinde aratabilir, kelime anlamlarını öğrenerek Kürtçe’nizi geliştirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

İnternette günde çok sayıda insan tarafından ziyaret edilen bu siteleri sadece Kürtçe öğrenmek için değil, aynı zamanda unuttuğunuz, o an hatırlayamadığınız kelimeleri hatırlamak için de kullanabilirsiniz. Eğer bir konuşma veya yazışma esnasında Kürtçe beyin nasıl denir? sorusu aklınıza geldiyse hemen giriş yaparak Kürtçe beyin kelimesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kürtçe Beyin Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

kürtçe beyin anlamı

kürtçe beyin ne demek

Kürtçe Beyin Kelime Kökeni

Herhangi bir zamanda işinize yarayacak Kürtçe sözler arasında “beyin” kelimesi de yer alır. Hem genel kültür anlamında hem de bir hastalık durumunda kendinizi çevrenize ifade etmek için kullanabileceğiniz “beyin” kelimesi önemli bir yere sahip. Onun için bilmenizde fayda var.

Bu yazıyı okuduğunuz Kürtçe dilinde Kürtçe beyin çevirisi olarak kullanılan “mejî” kelimesini öğreneceksiniz. Kürtçe sözcükler arasında en sık aratılan bu sözcüğün anlamını ve nasıl okunduğunu merak ediyorsanız yazıyı incelemeye devam edin.

Kürtçe Beyin kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Beyin Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Beyin Anlamı

Kürtçe’yi Türkçe dilinden ayıran harflerinden biri “î” Türkçe’de şapkalı i olarak ifade edilen bu ince sesli harf, beyin kelimesi olarak kullanılan Kürtçe çeviri “mejî” kelimesinin yazımında da kullanılır. Kürtçe’yi yeni öğrenmeye başlayanlar için sadece sözcüğün yazılışı değil, aynı zamanda okunuşu da konuşma dili için önemlidir.

Kürtçe’de beyin kelimesinin karşılığı olarak kullanılan mejî sonuna gelen “î” harfinden dolayı son hecesi uzatılarak okunur. “î” sesini bir ses uzatarak okuduğunuzda Kürtçe çeviriler arasında beyin kelimesini doğru bir telaffuz ile söyleyebilir, Kürtçe konuşmanızı biraz daha geliştirerek kelime desteğini internetteki çeviri sitelerinden sağlayabilirsiniz.

Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan  “Beyin” kelimesinin kürtçe anlamı Mêjî olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Beyin kelimesi Mêjî dışında birçok farklı anlamada gelebilmektedir.

 

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Meji

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Mêjî

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Beyin Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı