e
sv

Kürtçe Cuma Mesajları 2022 ✔️- Hayırlı Cumalar Nasıl Denir?

Kürtçe Cuma Mesajları ve Kürtçe Whatshapp Mesajları'nı içine alan bu paylaşımımız Kürtçe Sözler alanında da çeşitli sözleri önünüze sermektedir.
kürtçe cuma mesajları
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 2

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Kürtçe dini sözler arasında bugün Kürtçe Cuma Mesajları başlığı ile karşınızda böylece “Hayırlı Cumalar” dilerim. Sözü de “İna we bi xêr be” anlamına geldiğini belirtmek isteriz.

Kürtçe Cuma Mesajları

Kürtçe Cuma Mesajları arasında olan ve Whatshap Kürtçe mesajlar olarak da bilinen bu mesajları toplayıp sitemizde sizlerle paylaşmak istedik. Kürtlerin İslam tarihi içerisindeki konumları hepimizin malumudur. Caban El Kürdi olarak da bilinen Kürt Sahabi ilk müslüman olmuş Kürt Sahabidir. İlk Müslüman Kürtler arasında yer alan Caban El Kürdi, Peygamberimiz Döneminde İslam saflarında müslümanlarla beraber mücadele etmiş ve Kürtlerin Şal û Şepik olarak bilinen giysileri ile İslam Peygamberi’nin çatısı altında yaşamını sürdürmüştür.

İlk Müslüman olan Kürt Sahabi konusunu bir sonraki makalemizde işleyeceğimiz için şuan sadece üsten geçmek istedik. Şuan asıl konumuz olan Kürtçe Mesajlar veya Peyamên Kurdî alanında durmak istiyoruz.

Kürtçe Whatshap Mesajları

Teknoloji’nin gelişmesi ile günden güne yeni platformlar ile karşılaşmaktayız, bu bağlamda kendi dilimizi de teknolojiye uyarlayıp yaşamımızı sürdürmekteyiz. Kürtçe Cuma Mesajları aynı zamanda Kürtçe Whatshap mesajları alanında da paylaşabilirsiniz.

Kürtçe Whatshapp Mesajlarında genellikle Kürdologların içerisinde yer aldıkları mesajlar paylaşılmaktadır fakat bizler bu geleneği bozup Kürtçe Cuma mesajlarını da buna bağlamış bulunmaktayız ve ilerde sadece Kürtçe Whatshap mesajlarını konu alan mesajları sizlerle paylaşacağımızı bilmenizi istiyoruz.

Kürtçe Sözler

Kürtçe Sözler ve Atasözleri olarak da bilinen konumuz çeşitli Kürtçe eserleri beraberinde önünüze sermektedir. Kürtçe Atasözleri veya Kürtçe Deyimler alanında paylaşılan bu sözler çeşitli platformlarda ve günlük yaşamda önümüze sıkça çıkan sözler olmuştur. Şuanlık bizler sadece Kürtçe Cuma Mesajları’nı paylaşmış olsakta ileride bu konuya açıklık getirip üzerinde uzun bir makale yazacağımızı belirtmiş bulunmaktayız.

kürtçe cuma mesajları

kürtçe cuma mesajları

Kürtçe Cumanız Mübarek Olsun Nasıl Denir?

Şimdi asıl konumuz olan Kürtçe Cuma Mesajlarına geçelim. Kürtçe ve Türkçe Cuma mesajları olarakta bilinen bu mesajlar Kürdoloji alanındaki yazarlarımız tarafından hazırlanıp sizlere sunulmuştur. Genellikle Kürtçe Dualar ile beraber yazılan bu mesajlar, bir çok dua ile beraber okunmaktadır.

Di Cîhanêda ahenga herî xweş ewe kû dilê mirovek bo Xaliqê wî bavê.. İnawe bi xêr be

Dünyanun en güzel Ritmi bir insanın Rabbi İçin atan Kalbidir.. Hayırlı Cumalar

Pêxember(S.X.L) wûha ferman kirîye; Roja kû tav lêdixe, ya herî bi xêr Roja İnê’ye. Hz. Mihemmed(S.X.L)

Peygamberimiz(S.A.V) Şöyle buyurmuştur; Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün cuma günüdür. Hz. Muhammed(S.A.V)

Ya Rebbî nefsame bi “Celalaxwe”, dilême “Cemalaxwe”, jîyaname bi “Hîkmetaxwe”, Gûnehênme bi “Rehmetaxwe”, û li mehşerê jî bi “Mihemmedêxwe” alîkarême bikî înşeAllah. İnawe Bi Xêr..

Rabbim nefsimize ‘celaliyle’, kalbimize ‘cemaliyle’, hayatımıza ‘hikmetiyle’, hatalarımıza ‘rahmetiyle’, mahşerde ‘Muhammedîyle’ yardım etsin inşallah. Hayırlı cumalar.

Ey Xweda! Bihna beheştê bîghîjîne me û me ji nîmetênwî dûr neke. Me ji agirê dojê dûr bike. Amîn, înawe bi xêr be..

Mewlana divê kû; Heke dilkî te yê xweşik kû di’a bike tûnebe, ji kesên dilxweş di’a bixwaze. Ji we hêvîya di’aya dikim. înawe bi xêr be..

Ey Xweda! Me ji wan kesên kû her roj jitera di’ayan dikin û yên şikir dikin, û yên hezkirini zanin binvisînî. İnawe bi xêr be..

Ey Xweda! Destême yên kû jitera vedibe, dilême yên xwe dispêrtin te, sitûyême yên kû bo te xwar dibin, zimanên me yên kû bo te diaxivin vala neşînî. Amîn.

 • Ey mirovahî! Ji xewa bêhed şiyar bibin! Van rojên xedar li benda me ne, poşman bibin, birano, Allah wê bibaxşîne … Roja İna we bi xêr be

Ey İnsanoğlu! Gaflet uykusundan artık uyan! Bizi bekliyor bu o dehşetli anlar, tövbe edin kardeşler, Allah’u têâlâ affeder..Hayırlı Cumalar.

 • Rebbê min, yekbûn, jîndarî û yekbûna me jî di hundurê çavên me de ye. (Emîn) Roja İna we bi xêr be …

Rabbim birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin. (Amin) Hayırlı Cumalar…

 • Xwedê … Gava ku ez hêviya xwe winda dikim, bîne bîra xwe ku çarenûsa ku te nivîsandî ji xewnên min çêtir e … Roja İna we bi xêr be

Allah’ım… Ümidimi kaybettiğimde, senin yazdığın kaderin, hayallerimden daha güzel olduğunu hatırlat… Hayırlı Cumalar…

 • Bila li yê ku li dunyayê ye hezar hebe, bila li te yê ku di gerdûnê de davêje derya be Bila her tiştê ku hûn destên xwe vedikin û ji bo wê dua dikin îro werin qebûl kirin, amîn! Ez “Roja İna we bi xêr be” dixwazim.

Dünyada bir olan sende bin olsun, kainatta damla olan sende okyanus olsun. El açıp dua etiğin her şey bugün kabul olsun, amin! “Hayırlı Cumalar” dilerim.

 • Bila sorgulên baxçeyên Edenê li ser rûyê we, zimanê bilbilan, hezkirina Xwedê ya ji bo dilê we û bereketên vê roja xweş bin. .Roja İna we bimbarek be.

Kürtçe Hayırlı Cumalar Nasıl Denir?

Müslümanlar arasında bir bayram havasında kutlanılan Cuma Bayramı veya diğer adıyla Cuma namazı Kürtler arasında da çeşitli mesajlarla o gün kutlanılmaktadır. Kürtçe Cuma Mesajlarını kutlamak isteyen kişilere kolaylık olsun diye sitemizde Kürtçe Hayırlı Cumalar nasıl denir? başta olmak üzere Kürtçe Cuma mesajlarının tümünü Kürtçe Cuma Mesajları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Cennet bahçelerinin gülleri yüzüne, bülbüllerin nağmeleri diline, Allah sevgisi gönlüne, bu güzel günün bereketi üzerine olsun. Hayırlı nurlu cumalar.

 • Rojek me ya mîna înê heye. Ola me mîna likeslamê heye. Xwediyê meyê mîna Mihemed heye. Min got Xwedê, min got hevalê xwe, min 99 nav li wê mohr kir. Roja İna we bi xêr be

Cuma gibi günümüz var. İslam gibi dinimiz var. Muhammed gibi sahibimiz var. Allah dedim, dostum dedim, 99 ismine mühür vurdum, üstüne.

 • Bêhêvî nebin! Nebêjin na. Xwedê heye ku hêviyan diafirîne, sedeman diafirîne û tiştan çêdike. Ger ew hebe, her tiştê wî heye. Roja İna we bimbarek be.

Umutsuz olma! Olmaz deme. Umutları var eden, sebepleri yaratan, olmazları olduran ALLAH var. O varsa herşey var. Hayırlı Cumalar…

 • Bila tewaba we pir be, mîna dua ji Xwedê, mîna dua ji Pêxember! Roja İna we bimbarek be.

Allah’tan bir dua gibi Peygamber’den bir amağan gibi sevabınız bol olsun! Hayırlı Cumalar…

 • Bê guman, dua, ibadeta min, jiyan û mirina min ji bo Allah, Rebbê Alem e. (An’am, 6/162) Roja İna we bimbarek be.

Şüphesiz benim namazım, ibâdetlerim, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi Allah içindir. (En’âm, 6/162) Hayırlı Nurlu Cumalar.

 • Ya Rebbê minê mezin! Bila yên ku ji ber ola me hewl didin me tune bikin nehêlin. Me ji rêça wê ola mezin a Islamslamê veqetînin. Roja İna we bimbarek be.

Ey Büyük Rabbim! Dinimizden dolayı bizi yok etmeye çaba sarf edenlere fırsat verme. Bizleri o büyük İslam dininin yolundan ayırma…. Hayırlı Cumalar

 • Xwedayê min! Hemî gunehên min, piçûk û mezin, yekem û paşîn, veşartî û eşkere bibaxşînin (Hedîs-î Serîf / Misilman). Roja İna we bimbarek be.

Allah’ım! Günahlarımın hepsini küçüğünü ve büyüğünü ilkini ve sonunu gizlisini ve aşikârını bağışla. (Hadis-i Şerif /Müslim) Hayırlı cumalar.

 • Bila Xwedê hêviya we pîroz bike ku Allah, yê ku me ji tunebûnê afirand, ku hebûna me agahdar kir, ku afirand û ceriband, ceribandinê dide û sebrê dide, bawermendên xwe bibexşîne!

Bizi yoktan var eden, varlığından haberdar eden, yaratıp imtihan eden, imtihan edip sabır veren Allah’ın müminlerini bağışlaması dileğiyle Cumanız Mübarek olsun!

 • Bi birayê xweyê bawermend re niqaş nekin, henekên ku hûn jê hez nakin nekin û sozek nedin wî ku hûn nekarin pêk bînin. (Pêxember Mihemed) Roja İna we bimbarek be.

Mü’min kardeşinle münakaşa etme, Onun hoşuna gitmeyen şakalar yapma, ve ona yerine getiremeyeceğin bir söz verme. (Hz. Muhammed) Hayırlı Cumalar.

 • Allahumma salli ve aâ seyyidinâ Muhammed ve ala âli sayyidinâ Muhammed Roja İna we bimbarek be.

Allahümme salli ve alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed Hayırlı Cumalar…

 • Dilên me bi baweriyê, dilê me bi Islamslamê, zimanê me Quran, guhên me bi azan dagirtî be … Mala me aram û şad be. Roja İna we bimbarek be.

Kalbimiz iman ile gönlümüz İslam ile dilimiz Kur’an ile kulağımız ezan ile gözümüz nur ile dolsun… Evimiz huzurlu ve neşeli olsun. Hayırlı Cumalar..

 • Pêşîn rê dirêj dibin ku ber bi rastê ve bimeşin, çîçek ji bo dîtina wê gul vedibin, kesek ji bo te dua dike. Hûn jî ji bo Xwedê dua dikin. Roja İna we bimbarek be.

Önce yollar uzanır hakka yürümek için, tomurcuklar güller açar onu görmek için, dua eden biri var senin için. sende dua et ALLAH için. cumanız mübarek olsun.

Roja we baş, îna we bixêr û bereket be #ÎnaWeBixêrBe

ROJ baş îna we bi xêr U bereket be Hayırlı cumalar Günaydın sevgili dostlar

Roj baş û îna we bi xêr be gelên bi rûmet

Wext u demên we xweş Îna we bimbarek be

Roja we bi xêr dema xweş derbas be îna we u duayên we XALIQ qebul bike roj baş

Îna we Bi xêr be xwedê dûayên we qebûl bike

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Kürtçe Başarı Ne Demektir? Kürtçe Çeviri | Kundir
  6 sene önce

  […] Kürtçe Cuma Mesajları […]

  yorum beğen
 • Kürtçe Sözlük Ne Demektir? | Kundir
  6 sene önce

  […] Kürtçe Cuma Mesajları […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Kürtçe Cuma Mesajları 2022 ✔️- Hayırlı Cumalar Nasıl Denir?