e
sv

Kürtçe Dilekçe Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe dilekçe çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe derslerimizde bugün ele alacağımız başlık Kürtçe Dilekçe Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı olacaktır. Kürtçe, dünya üzerinde hakkında çıkan tartışmalarında etkisi ile merak edilen bir dil. Özellikle Türkiye’nin doğu bölgesine giden kişiler, Kürtçe’ye ilgi duyuyor. Doğu bölgesinde yaşayan Kürt halkından bazı insanlar, günlük yaşantısında Kürtçe kullanıyor ve Türkçe bilmiyor. Bu nedenle onlarla iletişim kurmak için, bir tabelayı anlamak, bir yazıda neden bahsedildiğini öğrenmek için o bölgeye sonradan giden kişiler de Kürtçe öğrenme teknikleri konusunda araştırma yapmak zorunda kalıyor.

İnternet, insanlara Kürtçe öğrenmesi konusunda oldukça yardımcı bir kaynak. Çünkü internete giriş yaptığınızda çok sayıda sitede Kürtçe kelimelerin çevirisine rastlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Türkçe Kürtçe çeviri siteleri, günde yüzlerce ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor. Dil öğrenme konusunda birçok uzman kişilere, en etkili yöntemlerden birini Kürtçe sözlük gibi kaynaklardan kelime öğrenmek olduğunu savunuyor. Bundan dolayı da Kürtçe konuşmak isteyen kişilerin önce kelime bilgilerini artırması gerekiyor.

Kürtçe öğrenirken kelime öğrenmek ne işinize yarayacak, merak ediyorsanız örneğin bir dilekçe yazdırmak zorunda kalsanız cümle kuramasanız bile Kürtçe dilekçe nedir biliyorsanız karşınızdakine isteğinizi ifade edebilirsiniz. Bundan dolayı da birçok kişi, bu Türkçe Kürtçe çeviri Google sitelerini oldukça önemsiyor. Bu sitelerden faydalanmak için sadece Kürtçe öğrenmek istemek zorunda olmanız gerekmez. Aynı zamanda herhangi bir yerde gördüğünüz Kürtçe kelimenin ne anlama geldiğini öğrenmek için de üye olmadan ücretsiz kullanabildiğiniz Kürtçe çeviri sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Kürtçe Dilekçe Ne Demektir?

Kürtçe konuşmak sandığınız kadar kolay değil. İlk bakıldığında genel kuralları öğrenip kelime dağarcığınızı geliştirdiğinizde kendinizi iyi kötü ifade edebileceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat Kürtçe lehçeleri olan bir dil. Tüm lehçeleri olan dillerde olduğu gibi Kürtçe’de de farklı bölgelerde farklı şekilde konuşmalar mevcut. Yani bir kelime bir bölgede Kürtçe dilekçe çevirisi olurken diğer bir bölgede başka bir anlama geliyor olabilir. Kürtçe öğrenirken bu durumlara da dikkat edilmesi gerek.

İnternetten kelime öğreniyorsanız çeviri sitelerinde sizler Kürtçe dilekçe kelimesinin anlamı şeklinde arama yaptığınızda karşınıza bazen tek bazen birden çok kelime gelir. Bu o kelimenin bölgelere göre farklı kullanımlarının olduğunu veya her bölgede o kelimenin o anlama geldiğini gösterir.

Kürtçe Dilekçe ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Dilekçe Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Dilekçe Kelime Kökeni

Kürtçe kelime öğrenirken bu kelimenin o dile hangi dilden geldiğini, kelimenin kökeninin nereye dayandığını da merak edebilirsiniz. Hem genel kültür açısından hem de Kürtçe üzerine araştırma yapan uzmanlar açısından bu sitelerde yer alan bilgiler işinize yarayacaktır. Çünkü Kürtçe çeviri yapan sitelerde sadece günlük kullanılan Kürtçe kelimeler yer almaz. Aynı zamanda bu kelimelerin nasıl yazıldığı, okunduğu, nerede nasıl kullanıldığı vb. birçok özellikleri yer alır. Bu da sizlerin o kelimeye dair daha çok bilgi edinmenize, dikkatinizi çekerek o kelimeyi daha rahat öğrenmenize yardımcı olur.

Bu yazımızda da bazı yerlerde kullanmanız gerekebilecek olan Kürtçe dilekçe kelimesinin karşılığı ile ilgili bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Kürtçe Dilekçe kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Dilekçe Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

kürtçe dilekçe çevirisi

kürtçe dilekçe ne demek?

Kürtçe Dilekçe Anlamı

Kürtçe sitelerde aratılan kelimelerden bir tanesi de dilekçe. Her kelimede olduğu gibi Kürtçe sözler paylaşan sitelerde Kürtçe dilekçe nasıl denir hakkında da detaylı bilgi mevcut. Dilekçe kelimesi incelendiğinde tüm bölgelerde aynı şekilde kullanıldığı görülüyor. Yani sadece 1 çeviri karşınıza çıkıyor: Daxwazname yazılışı biraz zor gibi görünse de Kürtçe kelimelerde sıkça kullanılan “x” kelimesinin okunuşunu doğru kullandığınızda oldukça basit bir kelime.

“x” kelime Kürtçe kelimelerde kullanılır. Kelimelerin başına, sonuna, ortasına gelebilen bu harfin telaffuzunda gırtlaksı H sesi ile okunmasına dikkat edilmesi gerekir.

Kürtçe Dilekçe Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Dağvazname

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Daxwazname

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Akıl Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Dilekçe Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı