e
sv

Kürtçe Gece Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Kürtçe öğrenmek isteyen kişiler için Kürtçe sözlüklerden istifade edilerek çalışmalar yürüttüğümüz Kürtçe Türkçe Çeviri kategorimizde bugün Kürtçe Gece Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı başlığı ile sizlerleyiz. Bu başlığımızda Kürtçe gece nedir? veya diğer tabirle Kürtçe şev nedir? soruları ile beraber Kürtçe gece çevirisi, Kürtçe gece anlamı ve Kürtçe gece kelime kökeni ile Kürtçe yelda çevirisi gibi birçok sorunuzun cevabına ulaşabileceksiniz.
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe öğrenmek isteyen kişiler için Kürtçe sözlüklerden istifade edilerek çalışmalar yürüttüğümüz Kürtçe Türkçe Çeviri kategorimizde bugün Kürtçe Gece Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı başlığı ile sizlerleyiz. Bu başlığımızda Kürtçe gece nedir? veya diğer tabirle Kürtçe şev nedir? soruları ile beraber Kürtçe gece çevirisi, Kürtçe gece anlamı ve Kürtçe gece kelime kökeni ile Kürtçe yelda çevirisi gibi birçok sorunuzun cevabına ulaşabileceksiniz.

Kürtçe Gece Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Kürtçe gece kelimesi iki farklı kelime ile söylenmektedir. Bunlar yelda ve şev kelimeleridir. Günlük hayatımızın büyük bir bölümünde kullanmış olduğumuz gece kelimesinin Kürt dilinde tam karşılığı olarak şev kelimesi daha çok kullanılmaktadır. Yelda kelimesinin ise en uzun gece gibi bir anlamı vardır.

Kürtçe Gece Kökeni

Kürtçe öğrenme teknikleri ile alakalı olan bu makalelerimizde yeni kelimeler açıklayarak Kürt dilini en iyi şekilde öğrenmenizi hedefliyoruz. Kürtçe derslerimize gece kelimesinin anlamsal açıklaması ile devam ediyoruz. Kürtçe öğrenmek adına dersleri takip ederken gece kelimesini de iyi öğrenmeniz gerekiyor. Gece kelimesi köken itibari ile Türkçe kökenli olan ve Eski Türkçeden günümüze kadar uzanıp gelen bir kelimedir. Keçe kelimesinden türetilerek gece halini almıştır. Geç kalmak, geç vakit gibi karşılıkları da vardır. Kürtçe gece kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Gece Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Gece Ne Demektir?

Gece kelime anlamı olarak güneşin batışından gün doğana dek geçen süre anlamına gelen günlük hayatta hem bizzat her gün yaşadığımız hem de kelime olarak pek çok kez kullandığımız bir kelimedir. Gece kelimesi yalnızca günlük konuşmalarda değil, şarkılarda, şiirlerde de oldukça fazla geçen bir kelimedir. Bundan dolayı inceleyeceğiniz ya da okuyacağınız Kürtçe metinlerde ve de şiirlerde gece kelimesine rastlamanız oldukça yüksek bir ihtimal olacaktır. Kürtçe gece kelimesinin anlamı nedir? Kürtçe gece kelimesi nasıl denir? Kürtçe gece çevirisi ve Türkçe Kürtçe sözlük gibi aramalar Google’da sıklıkla yapılıyor.

Kürt dilinde gece kelimesinin karşılığı iki tanedir. Bu kelimeler şev kelimesi ile yelda kelimesidir. Yelda kelimesi hem Türkçe de hem de Kürtçe de isim anlamı ile de geçmektedir. Bu iki kelimede fazlasıyla tercih edilen gece anlamı taşımakta olan kelimelerdir. Kürtçe gece ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Gece Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Gece Anlamı

Gece anlamını kullanan bir kelime sarf etmek istediğiniz zaman bu iki kelimeden herhangi birini kullanmakta özgürsünüz. Fakat genellikle halk ağzında şev kelimesi daha çok tercih ediliyor. Çünkü anlamsal karşılık bakımından şev kelimesi gece kelimesinin daha tam karşılığı gibi duruyor. Yelda kelimesinin normal gece anlamının dışında özellikle şiirlerde ve edebi değeri olan metinlerde en uzun gece anlamında da kullanıldığını görmek mümkün. Bundan dolayı herhangi bir karışıklık yaşamamak maksadı ile şev kelimesi gece denmek istendiği zaman daha fazla tercih ediliyor. Fakat siz her iki kelimenin de aynı anlamda kullanılabileceğini bilin.

Kürtçe Yelda Ne Demektir?

Yelda kelimesi köken itibari ile İran’dan gelmektedir. Eski İran dininde Tanrı Mithra’nın doğum gününü yani 25 Aralık Noel gününü ifade eden şab-i yaldâ deyiminden alıntılanarak oluşturulmuş bir kelimedir. Anlamı en uzun gece olarak çevrilmektedir. İran kökenli olan Yelda kelimesi Kürt dilinde de oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca Türkler de bu kelimeyi kadın ismi olarak kullanmaktadır. Fakat Kürt dilinde gece kelimesinin tam karşılığı olmadığı için şev kelimesinin gölgesinde kalmıştır.

kürtçe gece çevirisi

kürtçe gece nedir?

Kürtçe Şev Ne Demektir?

Şev kelimesi pek çok dilde geçen bir kelimedir. Farsça’da yokuş, yamaç anlamına gelen kelime Kürtçe de ise gece anlamına gelmektedir. Pek çok Kürt şair ve edebiyatçı eserlerinde, şiirlerinde gece anlamı taşıyan kelime kullanırken şev kelimesini kullanmıştır. Kürtler arasında da günlük konuşma dilinde şev kelimesi daha fazla tercih edilmektedir. Pek çok kaynakta Kürtçe sözlük ve Kürtçe çeviri kaynaklarında da gece kelimesinin tam sözlük karşılığı olarak şev kelimesi geçer. Bundan dolayı da siz Kürt dilini öğrenirken şev kelimesinin gece kelimesinin tam karşılığı olduğunu bilerek öğrenin. Bulunduğunuz bir ortamda, sohbette gece kavramı geçerken duymanız en muhtemel olan kelime şev kelimesi olacaktır çünkü.

Kürtçe Gece Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

 

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Şev

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Şev

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Gece Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı