e
sv

Kürtçe Hatıra Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

kürtçe hatıra anlamı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Kürtçe Dersler alanında yapmış olduğumuz çalışmalarımızın yeni başlığı Kürtçe Hatıra Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı olacaktır. Kürtçe konuşurken sık sık kelimelere ihtiyaç duyacaksınız. Cümle bilgisinden daha önemli bir durum da yabancı dillerin tümünde olduğu gibi Kürtçe sözcüklerin bilinmesi. Konuşma ve yazışmalarda her an Kürtçe sözlük yanınızda bulunmanız mümkün değil. Üstelik gelişen teknoloji sayesinde o geleneksel sözlüklere de hiç gerek kalmadı. İnternette hemen ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz online Türkçe Kürtçe çeviri sitelerine giriş yaparak istediğiniz kelimenizi aratabilir, nasıl söylendiğini, hangi alternatifleri bulunduğunu, nerede kullanıldığını hemen öğrenebilirsiniz.

Kürtçe çeviri sitelerinde milyonlarca Kürtçe sözler sizleri bekliyor. Üstelik geleneksel bir sözlük ile kıyaslandığında günceli takip etmesinden dolayı bu adreslerden kısa sürede hızlı bir şekilde kelimelerin en güncel haline ulaşabilirsiniz. Geleneksel sözlükler ile Kürtçe’nin ağırlıklı konuşulduğu bir yere gittiğinizde konuşurken kullanmak istediğiniz kelimeyi sözlük içerisinde bulana kadar çok zaman kaybedersiniz. Aynı zamanda konuşmada nasıl telaffuz edileceği konusunda da tereddüt yaşayarak sık sık kendinize Kürtçe hatıra nasıl denir soruları yönelterek Kürtçe konuşma esnasında stres yaşayabilirsiniz.

Bu yazımızda hiç bu zaman kaybına ve endişeye gerek kalmadan, hemen hatıra sözcüğünün Kürtçe karşılığı konusunda detaylı bilgiye ulaşabilir, bu bilgi doğrultusunda konuşmanızda Kürtçe hatıra nedir kelimesini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kürtçe Hatıra Ne Demektir?

Bir arkadaş grubunda Kürtçe olarak anılarınızı, geçmiş maceralarınızı anlatıyorsunuz. Hatıra kelimesine geldiğiniz an, tıkandınız. Anlatım bütünlüğü açısından kullanmak zorunda olabileceğiniz gibi aynı zamanda Kürtçe çeviri sitelerinde sık aratılan bir kelime olan hatıra kelimesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle bir durum karşısında internete hemen girerek bu yazımıza başvurduğunuzda hatıra kelimesinin Kürtçe’de kullanımı konusunda birçok bilgiye hemen ulaşabilirsiniz.

Hatıra kelimesi Türkçe’de de farklı sözler ile ifade edilir. İnternette büyük ilgi gören Türkçe Kürtçe çeviri Google sayfalarına bakıldığında birçok farklı çeşit hatıra kelimesi olduğu görülür. Üstelik bunların arasında bazıları Türkçe’deki karşılığına yazım ve söyleyiş açısından çok benzeyerek öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Bu nedenle bu kelimeleri inceleyerek en kolay öğrendiğiniz ve en yaygın kullanıma sahip Kürtçe Türkçe çeviri yaparak hatıra kelimesini hiçbir ücret ödemeden, zorlu Kürtçe öğrenme teknikleri kullanmadan öğrenebilirsiniz.

Kürtçe hatıra ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Hatıra Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Hatıra Kelime Kökeni

Kürtçe kelimelerin kökenleri eski dillere ve genellikle Farsça’ya dayanır. Kürtçe’de bulunan hatıra kelimeleri incelendiğinde farklı çeşitlerde hatırayı ifade etmenin yolları olduğu görülür. Bu kelimelerin her biri aynı yaygınlıkta kullanılmasa da bazıları Kürtçe konuşma esnasında Kürtçe hatıra kelimesinin anlamı nedir denildiğinde bu nedenle çeşitli karşılıklar bulunabilir.

Birçok farklı şekilde ifade edilen hatıra kelimesi Kürtçe çeviriler içerisinde yerine göre kullanıldığı görülür. Hangisini nerede, nasıl kullanacağınız bilgisini de bu yazıda bulabilirsiniz.

Kürtçe hatıra kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Hatıra Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

kürtçe hatıra anlamı

kürtçe hatıra ne demek

Kürtçe Hatıra Anlamı

Kürtçe hatıra kelimesini nasıl söyleyeceğinizi merak ediyorsanız birkaç farklı şekilde ifade edebilirsiniz. Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan  “Hatıra” kelimesinin kürtçe anlamı Bîrewerî olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Hatıra kelimesi Bîrewerî dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.;

 1. Bîrewerî
 2. Bîrhatî
 3. Serhatî
 4. Yadaşt
 5. Yadîgar
 6. Xatira

Bu kelimelerin hepsini Kürtçe çeviriler içerisinde hatıra anlamında kullanabilirsiniz. “î” harfi, Kürtçe’ye özgü Türkçe alfabesinde yer almayan bir harf. Bu nedenle nasıl söylendiği konusunda Türkçeden Kürtçeye çeviri konusunda şüpheye düşebilirsiniz. Bu harf, uzatılarak okunur. Olduğu heceyi bir ses uzatmak gerek. “x” harfi de aynı Kürtçe’ye özgü bir harf… Bu harf ise gırtlaksı H sesi ile okunuyor. Yani “xatira” kelimesi, Türkçe’deki karşılığa en çok benzeyen Kürtçe hatıra kelimesidir.

“Yadîgar” kelimesi de Kürtçe’de hatıra yerine çok yaygın olarak kullanılan bir kelime olarak bilinir. Türkçe’de de bazı bölgelerde ve yerine göre hatıra yerine “yadigar” kelimesi kullanılır. Bu nedenle basit öğrenilen ve hemen kullanabileceğiniz bir Kürtçe hatıra kelimesi…

Kürtçe Hatıra Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Bireweri

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Bîrewerî

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Hatıra Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı