e
sv

Kürtçe His Ne Demektir?

Sitemizde Kürtçe çeviriler yapmaya çalışırken bir önceki makalemizde Kürtçe Gece Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı adlı makaleyi yazmıştık. Bugün ise Kürtçe His Ne Demektir? başlıklı makalemizle sizlerleyiz. Bu makalemizde Kürtçe his nedir? veya bir diğer deyişle Kürtçe Pêjn nedir? soruları ile beraber Kürtçe his kelimesinin kökeni ve Kürtçe his çevirisi gibi birçok sorunun cevabına ulaşabileceksiniz
kürtçe his çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sitemizde Kürtçe çeviriler yapmaya çalışırken bir önceki makalemizde Kürtçe Gece Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı adlı makaleyi yazmıştık. Bugün ise Kürtçe His Ne Demektir? başlıklı makalemizle sizlerleyiz. Bu makalemizde Kürtçe his nedir? veya bir diğer deyişle Kürtçe Pêjn nedir? soruları ile beraber Kürtçe his kelimesinin kökeni ve Kürtçe his çevirisi gibi birçok sorunun cevabına ulaşabileceksiniz

Kürtçe His Ne Demektir?

His kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Aynı anlama gelen duygu, sezgi, duyu kelimeleri ile beraber devamlı olarak kullanılmaktadır. Kürt dilinde de geniş kullanım alanları olan bir kelimedir. Kürtçede his kelimesi iki farklı kelime ile ifade edilir. Bu kelimeler hes ile pejn kelimeleridir. Bu kelimeler arasında insanlar tarafından genel olarak en çok tercih edilen kelime hes kelimesidir. Fakat pejn kelimesi de insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kürtçe his ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe His Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe His Ne Anlama Gelir?

Kürtçe derslerimizde kelime açıklamalı makalelerimize his kelimesi ile devam ediyoruz. Bu makalemizde Kürt dilinde his kelimesinin karşılıklarını inceleyeceğiz. Kürtçe öğrenmek isteyenlerin kelimeleri ve kelimelerin anlamlarını çok iyi bilmesi gerekiyor. İnsanlar da Kürtçeyi daha iyi öğrenebilmek için Kürtçe sözlük, Türkçe Kürtçe çeviri gibi uygulamalar kullanıyor. Bu dili öğrenmek isteyenlerin arama motorunda en çok yapmış olduğu ara Kürtçe çeviri oluyor. Bu noktada Kürtçe his nedir?  sorusunun cevabını alabileceğiniz bir metin hazırladık.

Kürtçe His Kelime Kökeni

His kelimesi hss kökünden türemiş, duygu kelimesinden alıntılanarak oluşturulmuş Arapça kökenli bir kelimedir. Duyu organları ile duyma, anlama anlamlarına gelmektedir. Türk dilinde his olarak geçen bu kelime Kürtçeye hes olarak çevrilmektedir. Kürt dilini öğrenmek ve doğru bir şekilde konuşmak, doğru bir şekilde yazmak için kelimelerin anlamlarını, söyleniş şekillerini ve yazılırken nasıl yazıldığını iyi öğrenmek gerekiyor. Günlük hayatta oldukça fazla bir şekilde kullandığımız kelimelerden biri olan his kelimesinin bir başka anlamı da sezgidir. Kürtçe anlamlarını açıklamadan evvel, ilk olarak his kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenelim. His kelimesi bir başka mana ile duygu demektir. Duyum almak, bir duyguya girmek anlamına gelir. Günlük hayatta da çok fazla kullanıldığı için Kürtçe öğrenmek isteyenlerin bu kelimeyi de iyi bir şekilde öğrenmesi gerekiyor. Kürt dilinde his, sezgi kelimeleri hes ve pejn kelimelerine denk düşüyor. Kürtçe his kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe his Anlamı makalemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe His Kelime Anlamı

Söylemiş olduğumuz bu her iki kelimede aynı anlama geliyor. Aralarında hiçbir fark yok. Fakat Kürt dilinin konuşulduğu bir ortamda hes kelimesini duyma ihtimaliniz daha yüksektir. Çünkü halk arasında hes kelimesi pêjn kelimesine nazaran daha çok kullanılıyor. Kelimeyi daha rahat ve kolay öğrenmeniz adına hes kelimesini tercih edebilirsiniz. Zira bu sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü his ve hes kelimeleri birbirine son derece benzeyen kelimelerdir.

Kürt dilini en iyi şekilde öğrenerek Kürt dili ile alakalı tüm yazıları daha iyi okuyabilir ve anlayabilirsiniz. Bunlar Kürtçe şiirler olabilir özellikle. Çünkü şiirler duygu, his içeren edebi tür sınıfına giriyor. Sizlerde eğer Kürtçe şiirler okumak istiyorsanız his kelimesini iyi öğrenmenizde yarar var. Kürtçe şiirlerde sıklıkla geçen bir kavramdır his kelimesi. Kürtçe şiirlerde her iki telaffuzu ile de görmeniz mümkündür. Bu yüzden öğrenmişken ikisini de pekiştirerek öğrenmenizde ciddi manada yarar olacaktır. Bir şiiri anlamanız için bile hissetmeniz gerekir. Gördüğünüz gibi üzerinde konuştuğumuz his kelimesi her an karşımıza çıkabilir.

kürtçe his çevirisi

kürtçe his nedir?

Kürtçe Hes Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Kürt dilinde his, duygu, duyum ve sezme anlamlarına gelen hes tek heceli bir kelimedir. Türkçeye his olarak çevrilen bir kelime olan hes Kürt dilinde bir şeyleri algılama, duyma anlamına gelen cümlelerde kullanılır.

Kürtçe Pêjn Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Kürtçede pêjn kelimesi özellikle şiirlerde oldukça fazla geçen bir kelimedir. Duyum, duygu, sezgi gibi anlamlara gelen pêjn kelimesi günlük hayatta da kullanılan bir kelimedir.

Kürtçe His Ne Demektir? makalemizin sonuna gelirken Kürtçe Çevirisi hakkında bilgiler elde ettiğinizi umuyoruz. Aynı şekilde Kürtçe his Anlamı ve Karşılığı hakkında da bilgiler elde ettiğinize inanıyoruz. Ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

 

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Pejn

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Pêjn

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe His Ne Demektir?