e
sv

Kürtçe Kitapçı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe kitapçı çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe dersler alanında yer alan Kürtçe Kitapçı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı başlıklı makalemiz ile sizlerde kısa sürede kürtçe öğrenebilirsiniz. Kürt edebiyatı son yıllarda yayınlanan yeni kitaplarla ön plana çıkmaya devam ediyor. Bir dönemin yasaklı dili Kürtçe, artık basın & yayın organlarında dahi varlığını gösteren, kabul gören diller arasında… Sizin de bir sebepten dolayı Kürtçe öğrenmeniz gerekiyorsa Kürtçe öğrenme teknikleri hakkında kara kara düşünmenize gerek yok.

Tüm dünya dillerine bakıldığı zaman hepsinin öğrenme sistemi aynı… Kurslar, öğrenme setleri, internet, özel hocalar bir dili öğrenirken bir yere kadar sizlere yardımcı oluyor. Bu nedenle eğer sizin kendi çabanız ve isteğiniz yoksa dili öğrenmeniz zorlaşıyor. Kursa gitmeye vaktiniz yoksa Kürtçe öğrenmek için özel hoca tutma fırsatınız yoksa Kürtçe öğrenme setleri satın alamıyorsanız üzülmeyin. Tıpkı tamamen ücretsiz ve üye olmadan kolaylıkla ulaştığınız bu Kürtçe kitapçı nasıl denir makalesi gibi Kürtçe öğrenme tekniği de internette elinizin altında.

Dünya dilleri ve Kürtçe bilen kişilere bakıldığında Kürtçe öğrenme sistemleri cümle bilgisi gibi karışık, ağır, zor öğrenilen bilgilere dayanmıyor. Zaten Türkçe konuşan kişiler de Türkçe’nin yazım ve konuşma kurallarını harfi harfine uygulamıyor. Yani Kürtçe öğrenmeniz, günlük konuşabilmeniz, kendinizi yazılı ve sözlü Kürtçe olarak ifade edebilmeniz için sizin Kürtçe sözcük öğrenmeye ihtiyacınız var. İnternet bu noktada istediğinizden fazlasını sizlere sağlıyor.

Kürtçe Kitapçı Ne Demektir?

Kürt diline olan ilginin artması ile birlikte internette yer alan Kürtçe kaynaklar da çoğalıyor. Kişilere ücretsiz olarak Kürtçe sözlük görevi gören bu sitelerde aradığınız tüm Kürtçe kelimeleri bulabilirsiniz. Bu siteler, içerisinde Kürtçe çeviri fırsatını her zaman güncel tutar. Böylece eski sözcükler ile karşılaşmaz, Kürtçe konuşan kişilerin günlük hayatlarında kullandığı en güncel sözcüklere tek tık ile ulaşmanıza yardımcı olur.

Üstelik burada vakit geçirirken Kürtçe diline dair birçok genel kültür bilgisini de edinme şansınız olur. Bunun yanı sıra Kürtçe kitapçı çevirisi ararken ilginizi çeken diğer kelimeleri de araştırabilir. Kısa bir boş anında dahi istediğiniz kadar Kürtçe kelime öğrenerek Kürtçe kelime dağarcığınızı çoğaltabilirsiniz. Bu yazımızda da sizlere Kürtçe kitapçı nedir, nasıl söylenir, nasıl yazılır, nereden gelir onun hakkında bilgileri bir araya getirdik.

Kürtçe kitapçı ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Kitapçı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Kitapçı Kelime Kökeni

Kürt diline bakıldığında yapı olarak Türkçe’ye göre farklılıklar gösterir. Biraz dikkatli incelediğinizde kelime çatılarında vb. özel durumlarında aynı özellikleri fark edebilir, kısa sürede Kürtçe kelimelerin genel durumu ile ilgili de fikir sahibi olabilirsiniz.

Kürtçe diline bakıldığında Kürtçe kitapçı kelimesinin anlamı şeklinde kullanılan çeşitli sözcükler görülür. Bu dilde kitapçı Türkçe’de olduğu gibi ekle değil, sanki birleşik sözcükmüş gibi oluşturulur. Kitap kelimesinden türetilerek kullanılan kitapçı kelimesinin yine çeşitli kullanım alanları, yazılış ve okunuş biçimleri de bulunuyor.

Kürtçe kitapçı kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Kitapçı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Kitapçı Anlamı

Kürtçe kitapçı kelimeleri incelendiğinde birkaç farklı örnek karşınıza çıkacaktır. Bu sözcüklerin hepsinin sonunda yer alan ve Türkçe Kürtçe çeviri sitelerinde verilen “firoş” kelimesi dikkat çeker. Türkçe yapı ile karşılaştırıldığında kitap+satıcı kelimelerinin birleşimi ile sanki birleşik bir sözcükmüş gibi kitapçı kelimesinin Kürtçe’de yer aldığı görülüyor.

Burada adı geçen Kürtçe sözler arasında firoş yani “firoşkar” Türkçe karşılığı “satıcıdır” Kitapçı sözcüğünün kısmına eklenen kısım da buradan gelir.

Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan  “Kitapçı” kelimesinin kürtçe anlamı Pirtûkfiroş olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Kitapçı kelimesi Pirtûkfiroş dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.

1-) Pirtûkfiroş

2-) Pertûkfiroş

3-) Kitêbfiroş

4-) Kitêçapker

5-) Pirûk Çapker

“Pirtûk” “Pertûk” “Kitêb” kelimeleri de Kürtçe’de kitap sözcüğünü karşılar. Bu kelimelerin yazılışında yer alan şapkalı harfler, okunuş biçiminde o seslerin uzatılarak okunduğunu işaret eder. Bu nedenle Türkçe Kürtçe çeviri Google sitelerinde Kürtçe’nin konuşma ve okurken yazılışından farklı olduğu da vurgulanır.

Kürtçe Kitapçı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Pırtukfıroş

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Pirtûkfiroş

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Kitapçı Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı