e
sv

Kürtçe Önce Ne Demektir?

Kürtçede öncellikle kullanılması gereken belli başlı kelimeler vardır. Sitemizde Kürtçe öğrenirken en çok kullanılan kelimeleri paylaşmaya devam ederken bugün Kürtçe Önce Ne Demektir? başlıklı makalemiz ile sizlerleyiz. Bu makalede Kürtçe önce anlamı ile beraber Kürtçe önce nedir? sorularının cevabını vereceğiz. Kürtçe berê çevirisi ile sizlerde makalemiz sayesinde Kürtçe önce kelimesi öğrenmiş olacaksınız.
kürtçe önce çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçede öncellikle kullanılması gereken belli başlı kelimeler vardır. Sitemizde Kürtçe öğrenirken en çok kullanılan kelimeleri paylaşmaya devam ederken bugün Kürtçe Önce Ne Demektir? başlıklı makalemiz ile sizlerleyiz. Bu makalede Kürtçe önce anlamı ile beraber Kürtçe önce nedir? sorularının cevabını vereceğiz. Kürtçe berê çevirisi ile sizlerde makalemiz sayesinde Kürtçe önce kelimesi öğrenmiş olacaksınız.

Kürtçe Önce Nedir?

Kürtçe önce çevirisi önce kelimesi günlük konuşma dilimizde sıklıkla tercih ettiğimiz bir kelimedir. Kürt dilinde önce kelimesinin tam olarak iki tane karşılığı bulunuyor. Önce kelimesine Kürtçe de karşılık gelen bu iki kelimede sık bir şekilde kullanılan kelimelerdir. Bu kelimeler, Berê ve Peş dê kelimeleridir.

Kürtçe Önce Ne Demektir?

Kürtçe önce Nedir? Kürtçe derslerine yeni bir kelime ile devam ediyoruz. Yeni kelimemiz önce kelimesidir. Kürtçe önce ne demektir? Kürtçe önce kelimesi nasıl denir? Kürtçe önce çevirisi gibi soruların aklınızda olduğunu duyar gibiyiz. İlk olarak önce kelimesinin anlamına ve kökenine bakalım. Esasen önce kelimesi hayatımızın her yerinde bizimle olan bir kelimedir. Bir şeye başlarken ya da başlamadan ilk olarak bu kelimeyi kullanırız. Buna bir şeye başlamadan önce ifadesini örnek verebiliriz. Önce kelimesi dil bilgisinde de önemli yeri olan bir kelimedir. Türk dilbilgisinde önce kelimesini iki farklı kategoride görmek mümkündür. Bunlardan biri belirteç yani zarf kategorisi diğeri ise ilgeç yani edat kategorisidir.

Her iki kategoride de sıklıkla kullanılan bir kelime olan önce kelimesi zaman bildiren bir kelimedir. Cümlelerde genellikle zaman anlamı olan kelimelerden sonra kullanılır ve böylelikle de daha önce belirtilmiş olan zamandan ne kadar süre geçtiğini gösterir. Kelime anlamı olarak başlangıç, ilk, evvel anlamlarına gelir. Arapça bir kelime olan evvel kelimesi ile eş anlamlı bir kelimedir. Yani günlük hayatta önce kelimesi kadar sık kullandığımız evvel kelimesi ile aynı anlama gelmektedir. Dolayısıyla Kürtçeyi öğrenirken kesinlikle es geçmemeniz gereken bir kelimedir önce kelimesi. Kürtçe önce ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Önce Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Önce Kelime Kökeni

Kürtçe Önce Ne Demektir? Önce kelimesi Türkçe kökenli bir kelime olmakla beraber Kürt diline berê diye çevrilir. Halk arasında daha kısa ve net olduğu için bu kelime daha fazla kullanılıyor. Bunun yanı sıra peş dê kelimesi de önce kelimesinin anlamsal karşılığıdır. Bakmış olduğunuz Türkçe Kürtçe sözlüklerde önce kelimesinin anlamsal karşılığı olarak bu iki kelimeyi de aynı anda görmeniz son derece mümkün olacaktır. Fakat peş dê kelimesinin birden fazla anlamı olduğu için karıştırmamak adına Kürtçeyi yeni öğrenen sizler daha rahat ve kolay öğrenme yolunda önce kelimesi için berê kelimesini tercih edebilirsiniz.

Kürtçe Önce Anlamı

Halk arasında da bu kelimeyi duymanız daha olağandır. Yalnız kelimeyi yazarken şapka koymaya özen gösterin. Çünkü aksi takdirde Türkçedeki şapka anlamı taşıyan bere kelimesi ile karıştırmanız kaçınılmaz olacaktır. Bundan dolayı her dilde şapka kullanımının önemine dikkat çekmek gerekir. Kürtçe önce kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Önce Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin diğer konularına geçelim.

kürtçe önce çevirisi

kürtçe önce nedir?

Berê Ne Demektir?

Kürtçe Berê Nedir? Türk dilindeki önce, ilk olarak, başlangıç ve evvel kelimelerinin Kürt dilinde karşılığı berê kelimesidir. Kürt halkı zaman bildiren ifadeler kullanırken bir şeyin gerçekleşmesinin üstünden bir sürenin geçtiğini belirtirken bu kelimeyi kullanıyor. Bu ifadeye “Adana’ya gitmeden önce ailemle vedalaştım.”  cümlesini örnek göstermemiz son derece yerinde olacaktır. Berê kelimesi köken itibari ile Kürtçe kökenli bir kelimedir ve Kürt dilinde tek anlamı önce, ilk, başlangıç gibi kelimelerdir. Bu yüzden herhangi bir anlam karışıklığına yol açmamaktadır.

Peş dê Ne Demektir?

Kürtçe Peş dê Nedir? Peş dê kelimesi iki hece ve de kelimeden oluşan bir ifadedir. Birden fazla anlama gelen peş dê kelimesinin en bilindik anlamı Türkçede önce, başlangıç ve eski ifadeleridir. Fakat bunun yanı sıra akran, yaşıt gibi anlamları da bulunmaktadır. Kürtçe kökenli birk kelime olan peş dê ifadesi bundan dolayı berê kelimesinin gölgesinde kalmıştır. Günlük hayatta halen sık kullanan Kürtler olsa da daha çok berê kelimesi tercih edilmektedir. Kürt edebiyatına baktığımız zaman da karşımıza yine aynı durum çıkıyor.

Kürtçe Önce Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

 

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Bere

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Berê

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Önce Ne Demektir?