e
sv

Kürtçe Sonra Nedir? Ne Demektir?

Kürtç öğreniyorum dersimizde daha önce Kürtçe Önce çevirisi konusunu ele almıştık. Şimdi ise Kürtçe Sonra Nedir? Ne Demektir? başlığı ile sizlere Kürtçe sonra anlamı ile beraber Kürtçe Sonra nedir? sorularının cevabını sizlere aktaracağız. Kürtçe eğitimlerimiz sayesinde Kürtçe Türkçe Çeviri kategorisindeki çevirilerle sizlerde rahatlıkla kürtçe sözlük kullanmadan kürtçeyi öğrenebilirsiniz. Böylece nasıl kürtçe öğrenebilirim sorularını sormanıza da gerek kalmayacaktır.
kürtçe sonra çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtç öğreniyorum dersimizde daha önce Kürtçe Önce çevirisi konusunu ele almıştık. Şimdi ise Kürtçe Sonra Nedir? Ne Demektir? başlığı ile sizlere Kürtçe sonra anlamı ile beraber Kürtçe Sonra nedir? sorularının cevabını sizlere aktaracağız. Kürtçe eğitimlerimiz sayesinde Kürtçe Türkçe Çeviri kategorisindeki çevirilerle sizlerde rahatlıkla kürtçe sözlük kullanmadan kürtçeyi öğrenebilirsiniz. Böylece nasıl kürtçe öğrenebilirim sorularını sormanıza da gerek kalmayacaktır.

Kürtçe Sonra Nedir?

Sonra kelimesi insanlar tarafından fazlaca kullanılan bir kelimedir. Gelecek zaman anlamı katan sonra kelimesi sadece Türkçede değil tüm dillerde adeta vazgeçilmez olan bir kelimedir. Sonra kelimesinin Kürt dilinde de iki tane karşılığı vardır. Sonra kelimesinin Kürtçede karşılığı olan bu iki kelime, dûvre ve paşê kelimeleridir.

Kürtçe Sonra Kelimesinin Kökeni ve Anlamı

Kürtçe derslerinde yepyeni bir kelime var sırada. Günlük hayatımızın büyük bir bölümünde kullandığımız kelimelerden biri olan sonra kelimesi sıradaki çeviri konumuz. Türkçe dilbilgisi alanlarının ikisinde rastlayabileceğimiz bir kelime olan sonra kelimesi Türk dilbilgisinin en önemli kelimelerinden biridir. Mensubu olduğu alanlar zarf bir diğer adı ile belirteç, bir diğer alanı da edat yani ilgeçtir. Genel olarak zaman anlamı vermesi ile bilinen sonra kelimesi Türkçe kökenli bir kelimedir. Son kelimesinden +ra son eki ile türetilerek sonra haline getirilen zaman zarfı ve edatıdır.

Kürtçe Sonra Kelimesi Ne Demektir?

Sonra kelimesi şimdi olmayan, daha ileride, gelecekte anlamlarına gelmektedir. Bu anlama örnek olarak, “Alışverişi daha sonra yaparız.”  cümlesini verebiliriz. Burada sonra kelimesi cümleye eylemi gelecek zamanda yapma anlamı katmıştır. Yani bir eylemi şu anda değil daha ileride yapmak anlamına gelmektedir. Her dilde kullanılan ve her dilde ayrı bir karşılığı olan bu kelimenin Kürt dilinde de karşılığı vardır. İki farklı karşılığı bulunan sonra kelimesinin Kürtçe karşılıkları dûvre ve paşê kelimeleridir. Her ikisi de sonra anlamına gelen kelimelerdir. Kürtçe sonra ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Sonra Nedir? Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Sonra Ne Demektir?

Kürtçe sonra ne demektir? Kürtçe sonra nasıl denir ve Kürtçe sonra çeviri gibi kafanızda yer edinmiş soru işaretlerini giderebileceğiniz donanımda ve dolulukta bir makale hazırladık. Kürtçe konuşmak ve Kürtçe yazmak için tüm kelimeleri bilmeniz şart. Özellikle yeni başlayanların yapması gereken ilk şey popüler olan ve en çok duyulması muhtemel olan kelimeleri öğrenmek olacaktır. Bu noktada da sonra kelimesi ilk öğrenmeniz gereken kelimelerdendir. Çünkü her an kullanabileceğiniz bir kelimedir. Türkçe Kürtçe sözlük ve uygulamalarına bakıldığı zaman sonra kelimesine karşılık olarak dûvre ve paşê kelimelerini görmek mümkün. Bu kelimeler halk arasında günlük konuşma dilinde kullanılan kelimelerdir. Her iki kelimeyi de duymak mümkündür. Dûvre kelimesinin kullanımı biraz daha yaygın olsa da iki kelimede eş anlamlı, anlamdaş olduğundan dolayı rahatlıkla kullanılabilir.

kürtçe sonra çevirisi

kürtçe sonra nedir?

Kürtçe Dûvre Ne Demektir?

Kürt dilinde sonra kelimesinin anlamsal karşılığı olan dûvre kelimesi Kürt toplumu tarafından en çok kullanılan kelimelerden biridir. Anlamdaşı paşê kelimesinden daha popülerdir. Bunun sebebi de modern Kürtçe de kendine yer bulmasıdır. Paşê kelimesi biraz daha eskidir bu konuda. Dûvre kelimesi kökeni açısından Kürtçe kökenli bir kelimedir. İki heceden oluşan kelime gelecek, ileride anlamları vermektedir.

Zaman zarfı olarak kullanılan bu kelime Kürt edebiyatına baktığımız zaman da karşımıza çıkmaktadır. Kürt edebiyatının önemli temsilcileri şiirlerinde sonra anlamı vermek adına daha çok dûvre kelimesini kullanmayı tercih etmiştir. Kürtçe sonra kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Sonra Nedir? Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Paşê Ne Demektir?

Kürt dilinde sonra anlamı vermek adına kullanılan kelimelerden bir diğeri de paşê kelimesidir. Kökeni itibari ile Kürtçe kökenli bir kelime olan paşê kelimesi Türk diline sonra, sonradan kelimeleri ile çevrilir. Paşê kelimesi de tıpkı dûvre kelimesi gibi zaman zarfı anlamında kullanılmaktadır. Dûvre kelimesinin kullanım popülaritesi açısından gerisinde kalan paşê kelimesi halen geçerliliğini korumakta olup Kürt toplumları içerisinde kullanılmaya devam etmektedir. Kürt toplumlarının tarihini anlatan pek çok eserde de bu sözcüğe rastlamak son derece mümkün olacaktır. Fakat günümüzde dûvre kelimesi daha çok tercih edilmektedir.

Kürtçe Sonra Nedir? Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

 

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Paşe

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Paşê

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Sonra Nedir? Ne Demektir?