e
sv

Kürtçe Tren Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe tren anlamı
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe derslerimizde bugün sizlerle Kürtçe Tren Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı başlığını inceleyeceğiz. Dil öğrenmek, günümüzde herkesin isteği… Üstelik işe girmek için artık yabancı dil olarak İngilizce bilmek yetmiyor. Bu nedenle farklı özellikle popülerliği olmayan dilleri bilenler iş dünyasında sivrilme imkanı buluyor. Geçtiğimiz dönemlerde yasaklı olsa da günümüzde Kürtçe bazı kurumların işe alım esnasında aradığı dillerden bir tanesi. Siz ister eğitim ister iş ister sadece meraktan dolayı Kürtçe öğrenmek istiyor olun, bunu sadece internette vakit geçirerek yapabilirsiniz.

İngilizce yaygın bir dil olduğu için öğrenmek isteyenlere film, dizi izleme, müzik dinleme gibi yöntemler sunulur. Bunlar dilin öğrenilmesini kolaylaştırır. Fakat Kürtçe yaygın bir kullanıma sahip olmadığından dolayı kişilerin böyle bir şansı yok. Kendi kendine Kürtçe öğrenmek isteyen kişilerin geliştirdiği Kürtçe öğrenme tekniği olarak anlatılan yöntemlerden en etkilisi kelime metodu. Yani cümle kurma vb. gramer bilgileri bir kenara bırakıp kelime öğrenmeye odaklanmak…

Diğer bilgilerden daha kalıcı olacağı, öğrenmesi daha kolay bir şekilde sağlanacağı için kelime öğrenme yoluyla online Kürtçe öğrenmek herkese tavsiye edilir ve öğrenen kişilerin yorumlarına bakıldığında etkili bir yöntem olduğu da görülür. Kürtçe kelime öğrenirken internette online Kürtçe sözlük olarak kullanabileceğiniz siteler de çok işinize yarayacaktır.

Kürtçe Tren Ne Demek?

Kürtçe öğrenmeye meraklı olmasanız da internette bulunan Türkçe Kürtçe çeviri sitelerinden faydalanabilirsiniz. Çeviri olarak sadece cümleleri düşünmeyin, en kısa kelimelerin bile çevirisini saniyeler içerisinde bu sitelerde gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızı okuyarak da Kürtçe tren çevirisi hakkında tüm bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

İnternette bu tür dil öğrenmenize yardımcı olacak, sizinle bir bilgi paylaşan sitelerin ücretli olup olmadığı da merak edilir. Telefona yüklenebilen sözlük uygulamaları da var, bunlar bazen ücretli olabiliyor. Fakat internet üzerinden arama yapmanıza fırsat sağlayan Türkçe’den Kürtçe’ye çeviri sitelerinde ziyaretçilerden herhangi bir ücret istenmez. Hatta üyelik bile gerektirmeden anında kelimenizi aratabilir, daha sonra merak ettiğiniz başka kelimeleri de sınırsız sayıda aratabilirsiniz. Bu da Kürtçe öğrenme teknikleri arasında bu yöntemin daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır.

kürtçe tren anlamı

kürtçe tren ne demek?

Kürtçe Tren Kelime Kökeni

Kürtçe kelimelere bakıldığında hepsinin kökeni farklı yerlere dayanmaktadır. Hatta bazı harfler Arapça alfabesindeki gibi uzun okunmakta ve gırtlaksı harflerle okunmaktadır. Bundan dolayı Farsça kökenli kelimelerin sayısı da oldukça fazla. Kürtçe sözcükleri araştırırken Kürtçe tren nasıl denir araması yaptığınızda internette karşınıza hem yazılış hem okunuş şekli gelecektir. Bu da kelimeyi öğrenmenizi kolaylaştıracak, kendinizi ifade ederken rahatlıkla kullanmanıza yardımcı olacak.

Kürtçe tren kelimesine bakıldığında Türkçe’deki aynı kullanım ile karşılaşılır. Türkçe’ye de başka dillerden geçen yabancı kökenli tren kelimesi Kürtçe yazılış biçimi olarak biraz farklılık gösterir. Okuma şeklinde de farklılık olsa da Kürtçe bilmeyen bir kişi dahi bu kelimeyi gördüğünde tren kelimesi olduğunu anlar. Kürtçe sözlüklerde yaygın olarak verilen tren kelimesi karşılığı “trên”

Kürtçe Tren Anlamı

Kürtçe ve Türkçe’de benzeşen kelimelerden biri olan trên kelimesinde Kürtçe’ye özgü, Türkçe’de genellikle şapkalı e olarak ifade edilen “ê” harfi kullanılıyor. Kürtçe öğrenmeye yeni başlayan kişiler en çok bu özel harflerde zorluk çekiyor. “ê” harfi okunuşuna bakıldığında o heceyi uzattığı görülür. Bu nedenle telaffuzda bu tür Kürtçe’ye özgü özelliklere dikkat etmeli, düzgün bir telaffuz için kurallarına uygun okuma yapılmalıdır.

Bazı bölgelerde değişken lehçelere sahip olan Kürtçe, lehçelerinde de ortak özellikleri bulunuyor. Bir kelimenin bazen 3 – 4 adet farklı şekli olabiliyor ama Kürtçe’de kullanılan tren kelimesi için bu durum geçerli değil.

Kürtçe Tren Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Tren

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Trên

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Akıl Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Tren Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı