e
sv

Kürtçe Fikirsiz Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe fikirsiz çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kürtçe derslerde paylatığımız çeviriler arasında bugün Kürtçe Fikirsiz Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı başlığı üzerinde duracağız. Kürtçe, karşılaştığı zulüm ve zorbalıklardan ötürü dünyadaki en tartışmalı dillerden bir tanesi… Bir dönem uzun yıllar boyunca yasaklı bir dil olarak anılması, günümüzde de Kürtçe hakkında zaman zaman tartışmaların doğmasına neden oluyor. Fakat artık Kürtçe yayınların başlaması, Kürt edebiyatının ön plana çıkması gibi durumlardan dolayı Kürtçe’ye karşı genel durum da değişkenlik gösteriyor.

Kürtçe yayınlar yapılıyor olsa da günlük hayatında Kürtçe konuşan kişi sayısı oldukça az. İş başvurularında da aranan bir dil olmaması nedeniyle Kürtçe öğrenme tekniği araştırması yapan kişiler azınlık konumunda kalıyor. Bu da yeterli sayıda kursun, özel ders veren kişinin olmamasına neden oluyor. Üstelik Kürtçe yapı ve kullanım bakımından öğrenmesi, konuşması zor bir dil. Çünkü Kürtçe konuşan kişilere bakıldığında yöreden yöreye çeşitli değişikliklerin meydana gelebildiği görülüyor. Bu nedenle Kürtçe öğrenme teknikleri de kafa karıştırıcı bir hal alabiliyor.

Kürtçe’yi günlük hayatında çeşitli nedenlerden dolayı kullanan kişilere kolay Kürtçe öğrenme yolları sorulduğunda çoğu hemfikir; kelime öğrenme metodu. Yani önce Kürtçe kelimeleri öğrenmeniz daha sonra konuşmaya başlamanız lazım. Çünkü Kürtçe öğrenmek için en pratik ve kalıcı yollardan bir tanesi bu. İnternet sayesinde hiçbir Kürtçe sözlük kullanmadan, günde sadece boş vakitlerinizi değerlendirerek birçok Kürtçe kelimeyi internetten rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda da sizler için Kürtçe fikirsiz nasıl denir bu konuyu inceleyeceğiz.

Kürtçe Fikirsiz Ne Demektir?

Kürtçe konuşan kişiler, yörelerine göre bazı kelimeleri değişik kullanır. Bu da Kürtçe öğrenmek isteyen kişilerin işini bir nebze zorlaştırır. Geleneksel bir sözlükten kelimelere baktığınızda burada sadece bir yörede kullanım şeklini bulabilirsiniz. Bu da başka bir Kürtçe konuşulan yerde sizin anlaşılmamanıza neden olur. İnternette Kürtçe çeviriler yapan siteleri incelediğinizde ve kelime öğrenmek için bu adresleri tercih ettiğinizde bu sorun tamamen ortadan kalkar. Çünkü internette hem yöre yöre Kürtçe kelime çevirisi yaptırabilir hem de en güncel, en yaygın kullanım şeklini saniyeler içerisinde ücret ödemeden, üye olmadan öğrenebilirsiniz.

Kürtçe fikirsiz kelimesi farklı yerlerde kullanılabilir. Kendinizi ifade etmek için günlük hayatta yaygın kullanılmayan fakat zaman zaman kullanmanız gerekebilecek bu tür sözcüklerin Kürtçe karşılığını bilmekte de fayda var.

Kürtçe fikirsiz ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Fikirsiz Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Fikirsiz Kelime Kökeni

Kürtçe’de bu tür kelimeler çeşitli ekler alarak oluşturulur. Yani kelimenin kökeninden türetilir. Kural bakımından Türkçe’ye bu noktada benzerlik gösterir. Fikirsiz kelimesinin Kürtçe karşılığını merak ediyorsanız Google’da hemen Kürtçe fikirsiz çevirisi olarak aratabilirsiniz.

İnternette bu alanda hizmet veren yüzlerce sayfa var. Ancak bu siteler arasından güvenilir ve doğru bilgi paylaşma konusunda titizlik gösteren kaynakları tercih etmelisiniz. Çünkü yanlış bilgiler öğrenmek daha sonra Kürtçe öğrenme tekniği konusunda hem sizi zorlayacak hem de bu yanlış kullanımı düzeltmek oldukça zor olacaktır.

Kürtçe fikirsiz kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Fikirsiz Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Fikirsiz Anlamı

Kürtçe fikirsiz kelimesine bakıldığında Kürtçe’de kullanılan “fikir” kelimesinin kökünden geldiği anlaşılır. Kürtçe’de fikir kelimesinin karşılığı raman ve hizr kelimeleri olarak karşınıza çıkar. İşte, bu kelimelerin ek alması ile de fikirsiz kelimesi oluşturulur.

İnternette yer alan ücretsiz Türkçe Kürtçe çeviri yapan sitelerde kelimelerin sadece kullanımı, okunuşu, Kürtçe karşılığı değil, kökeni hakkında da bilgi almak mümkün. Fikir anlamına gelen “raman ve hizr” kelimelerinden meydana gelen fikirsiz kelimesi ise “bêraman” şeklinde yazılır ve “ê” sesi uzatılarak okunur. Bunun dışında yine bu iki fikir kelimesinden türetilerek kullanılan ama bêraman kadar yaygın görülmeyen fikirsiz kelimeleri de mevcut.

Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan  “Fikirsiz” kelimesinin kürtçe anlamı bêhizir olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Fikirsiz kelimesi bêhizir dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.

1-) bêhizir

2-) bêfikir

şeklinde sıralanır ve bu kelimelerdeki şapkalı e harfleri de yine uzatılarak, açık olarak okunur.

Kürtçe Fikirsiz Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Behızır

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Bêhizir

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Fikirsiz Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı