e
sv

Kürtçe Kitap Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe kitap çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sitemizde günlük olarak yayınlanan kürtçe çeviriler konumuzun bugün üzerinde duracağımız başlığı Kürtçe Kitap Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı olacaktır. Kürtçe denildiğinde Türkiye’de belli başlı fikir ayrılıkları yaşanıyor. Birçok kişi, eski zamanlarda olduğu gibi Kürtçe’nin yasaklı diller arasında yer aldığını düşünüyor. Fakat son yıllarda meydana gelen gelişmeler sonucunda Kürtçe’nin konumu da değişti. Birçok yerde, tabelalarda rahatlıkla Kürtçe kullanmak mümkün. Durum böyle olunca özellikle iş adamları, basın & yayın organları sık sık Kürtçe bilen kişilere gereksinim duyuyor. Dünya genelindeki diller ile kıyaslandığında onlar kadar popülerliği olmasa da giderek önem kazanan bir konuma sahip. Üstelik Kürt edebiyatı da her geçen gün gelişiyor.

Kürt edebiyatına ilgi duyan kişiler, Kürtçe sözlük, Kürtçe öğrenme setleri gibi farklı kaynaklardan faydalanarak Kürtçe öğrenmeye çalışır. Yoğun çalışma temposu vb. durumlardan dolayı kişiler her zaman Kürtçe kurslarına gitmeye fırsat bulamaz. Üstelik çok popüler bir dil olmamasından dolayı yeterli kurs da yok. Bu durumda imdadınıza internet yetişiyor.

Kürtçe hakkında merak ettiğiniz ne varsa internetten kısa sürede erişebilir, kendi kendinize online Kürtçe öğrenme fırsatını yakalayabilirsiniz. İnternette sadece Kürtçe cümleleri değil, Kürtçe çeviri sitelerini kullanarak kelimelerin de ne anlama geldiğini, nasıl okunduğunu ve yazıldığını öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda da Kürtçe kitap nasıl denir hakkında tüm bilgilere bir arada ulaşabilirsiniz.

Kürtçe Kitap Ne Demektir?

İnternet siteleri arasında sayısı son yıllarda giderek çoğalan Kürtçe çeviriler büyük ilgi görüyor. Eğitim – öğretim, iş veya kişisel sebeplerden dolayı Kürtçe kitap nedir merak ediyorsanız internette hızlıca bulabilirsiniz. Akıllı telefonlar sayesinde her an giriş yapabileceğiniz, tamamen ücretsiz, üyelik almanıza gerek olmayan sitelerde hemen Kürtçe kelime bilginizi aratabilirsiniz.

Üstelik Kürtçe kelime paylaşımı yapan isteler Kürtçe sözlük gibi değil. En güncel bilgileri sizler için bir araya getirerek detaylı bir bilgi erişimi sağlıyor. Üstelik bu sitelerde vakit geçirdiğinizde öğrenmek istediğiniz Kürtçe kelimeyi cümle içerisinde nasıl kullanacağınızı, sesli olarak nasıl okuyacağınızı da rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu nedenle birçok kişi geleneksel sözlükler yerine artık daha hızlı ve daha geniş kapsamlı olan Kürtçe sözler sayfasında gezinerek Kürtçe öğrenme tekniği geliştirmeye çalışıyor.

 

Kürtçe kitap ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Kitap Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Kitap Kelime Kökeni

Ayrıca bu sitelerde sadece kelime öğrenmekle kalmaz, kelimenin kökenine dair çeşitli inceleme – araştırma bilgilerini de bu sitelerde bulabilirsiniz. Bu fırsatı sunmasından dolayı Türkçe Kürtçe çeviri Google sitelerinde sadece Kürtçe öğrenme teknikleri merak eden kişiler değil, aynı zamanda genel kültür kazanmak isteyen kişiler de vakit geçiriyor.

Bu sitelerde hızlı bir arama yaptığınızda en güncel kullanım şeklinden, eski zamanlarda nasıl kullanıldığına kadar birçok Türkçe’den Kürtçe’ye çeviri yaptırmanız mümkün. Tüm dünyayı bir tuşla elinizin altına getiren internet, bu hizmeti tamamen ücretsiz olarak sunuyor.

Bu yazıda Kürtçe kitap kelimesinin anlamı hakkında tüm bilgiler sizler için bir araya getirildi. Bu yazıyı okuduğunuzda Kürtçe’de kitap kelimesinin tüm kullanım şekillerine hakim olabilirsiniz.

Kürtçe kitap kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Kitap Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Kitap Anlamı

Kürtçe dili araştırıldığında dil içerisinde kitap kelimesi de merak edilir. Özellikle Kürt edebiyatı ile ilgilenen kişiler, edebiyat alanında yapacakları çalışmalarda kullanmak, okudukları kitaplardan bahsetmek için Kürtçe kitap çevirisi konusunda internette sürekli araştırma yapmaktadır.

Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan  “Kitap” kelimesinin kürtçe anlamı Pirtûk olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Kitap kelimesi Pirtûk dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.

1-) Pirtûk

2-) Pertûk

3-) Kitêb

4-) Berg

Bu dört kullanım şeklini de günlük Kürtçe konuşma dilinde kitap anlamında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Türkçe alfabesinde yer almayan ama Kürtçe’de yer alan “û,ê” seslerinin nasıl okunduğu da bu kelimelerde geçtiği için merak ediliyor. Türkçe’de şapkalı olarak ifade edilen bu harfler, geldikleri yerdeki sesli harfin uzun okunduğunu işaret eder. Yani Kürtçe konuşmada, kelimenin yazımında bu iki harfin uzatılarak söylendiğine dikkat edilmelidir.

Kürtçe Kitap Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Guneh

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Gûneh

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Kitap Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı