e
sv

Kürtçe Okul Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..
kürtçe okul çevirisi
avatar

Kundir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Kürtçe eğitim alanında yer alan içeriklerimizde ele alacağımız konu Kürtçe Okul Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı başlıklı makale olacaktır. Dünya dillerine bakıldığında en az konuşulan hatta az bilinen, bir zamanlar yasaklı olan Kürtçe, artık internet üzerinden rahatlıkla öğreniliyor. Bir süredir Kürtçe öğrenme teknikleri konusunda araştırma yapıyor fakat kendinize uygun bir kurs, eğitim bulamıyorsanız hemen internetten Kürtçe öğrenmek için faydalanmaya başlayabilirsiniz. Kürtçe, konuşmak istiyorsanız bunun için emek vermelisiniz. Çünkü Kürtçe kolay öğrenilen, hemen hafızanıza yerleşen bir dil değil. Günlük hayatta konuşabileceğiniz kadar öğrenmek için dahi kelimelere ihtiyacınız var.

Eğer Kürtçe öğrenme tekniği konusunda kendinizi yeni geliştirmeye başladıysanız kendinizi kelime konusunda geliştirmeniz gerek. Ne kadar cümle kurmayı bilseniz de kelimeyi bilmiyorsanız hiçbir Kürtçe bilginiz işe yaramaz. Bu nedenle hemen Kürtçe sözlük karıştırmaya başlayarak internette Kürtçe kelime çevirilerine yer veren sitelerde vakit geçirerek kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

Kelime öğrenmek internet sayesinde oldukça rahat… Çünkü Kürtçe öğrenmek isteyen birçok kişi, diğer dilleri merak eden ve öğrenmek isteyen kişiler gibi sık sık vakitsizlikten yakınıyor. İnternet aracılığı ile ücretsiz, zahmetsiz elinizin altına gelen Kürtçe çeviri siteleri bu vakit problemini ortadan kaldırıyor. Akıllı telefon aracılığıyla otobüste giderken, durakta beklerken, yemek yaparken dahi bu Kürtçe çeviriler kısmından kelime öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Kürtçe kelimeler arasında sık aratılan bir kelime “okul” kelimesinin nasıl söylendiğini, nasıl yazıldığını, cümle içerisinde nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız bu yazıda tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kürtçe Okul Ne Demektir?

Kürt asıllı vatandaşların çoğunlukta yaşadıkları yerlerde Kürtçe halen konuşuluyor. Fakat devlet dili olarak Türkçe kabul edildiğinden dolayı onlarda günlük hayatlarında sık sık Türkçe konuşmak zorunda kalıyor. Bu durum, kişilerin Kürtçe’yi unutmalarına neden oluyor. İşte, sizde Kürtçe biliyor fakat bazı kelimeleri hatırlamakta zorlanıyorsanız bu sitelere giriş yaparak Kürtçe konusunda bilgilerinizi tazeleyebilir, en güncel kelimeleri hiçbir ücret ödemeden, üye olma zorunluluğu olmadan hemen öğrenebilirsiniz.

Sadece günlük hayatında Kürtçe konuşmak zorunda olan veya herhangi bir nedenden dolayı Kürtçe öğrenmek zorunda kalan kişiler değil, aynı zamanda genel kültür amacıyla bu dile ilgi duyan sadece belli kelimelerin anlamlarını merak eden kişiler de bu sitelerden Türkçe Kürtçe çeviri fırsatından yararlanıyor.

Bu yazıda Kürtçe’de kullanılan “okul” kelimesine ilişkin bilgileri sizler için araştırarak bir araya getirdik. Bu yazıyı okuduğunuzda hem okul kelimesine ilişkin genel kültür edinmiş hem de nasıl söylendiği konusunda gerekli yerlerde kullanmak için öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kürtçe okul ne demektir? hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Kürtçe Okul Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Okul Kelime Kökeni

İnternette çeviri siteleri çok sık kullanılıyor. Kişiler, yabancı dillerde paylaşılan sözlerin ne anlama geldiğini öğrenmek için bu siteleri çok sık ziyaret ediyor. Sizde Kürtçe bir sözcük gördüğünüzde hemen Kürtçe’den Türkçe’ye veya Türkçe’den Kürtçe’ye çeviri yapan sitelere girerek kelime anlamını aratabilirsiniz.

Google kelime aramalarında Kürtçe okul nasıl denir tarzı aramalar oldukça sık yapılıyor. Bu talep arttıkça internet sitelerinde güncel Kürtçe söz paylaşımları ve Kürtçe kelime paylaşımları da giderek artıyor.

Kürtçe okul kelime kökeni hakkında biraz faydalı açıklamalar yazdıktan sonra Kürtçe Okul Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makallemizin diğer konularına geçelim.

Kürtçe Okul Anlamı

Kürtçe’ye bakıldığında okul anlamında kullanılan en yaygın sözcük olarak dibistan, fêrgeh, xwendegeh kelimeleri karşımıza çıkıyor. Bu üç kelimenin nasıl okunduğunu merak ediyorsanız Kürtçe alfabesinde yer alan “ê ve x” harflerinin nasıl okunduğunu bilmelisiniz. Ê harfi Türkçe’de olmadığı için genellikle karşılığı “e” olarak düşünülür. Fakat Türkçe alfabesindeki e’den farkı açık ve uzun okunmasıdır.

Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan  “Okul” kelimesinin kürtçe anlamı Dibistan olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Okul kelimesi Dibistan dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.

1-) Dibistan

2-) Fêrgeh

3-) Xwendegeh

X sesi de Kürtçe’de gırtlaksı H harfi olarak okunan bir sestir. Kürtçe yazarken ve konuşurken farklılıklar gösteren bir dil olmasından dolayı mesela Kürtçe okul kelimesinin anlamı şeklinde arama yaptığınızda sadece yazımı değil, okunuşu hakkında da bilgi almalısınız.

 

Kürtçe Okul Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı makalemizin sonuna gelirken ücretsiz kürtçe dersler olarak paylaştığımız ve kürtçe kursların yerine geçecek olan birbirinden faydalı önemli kürtçe çeviriler için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

TÜRKÇE ALFABESİNE GÖRE OKUNUŞU: Dıbıstan

KURMANCÎ ALFABESİNE GÖRE YAZILIŞI: Dibistan

BENZER ÇEVİRİ: Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demektir?

******************************************************

POPÜLER ÇEVİRİLERİMİZ: 

Yaptığımız çevirilerde bulduğunuz hataları veya kelimelerin eş anlamlarını, benzerlerini bize bildirmek için yorum kısmından yazıp eksikliklerimizi-hatalarımızı düzeltebilirsiniz..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kürtçe Okul Ne Demektir? Çevirisi Anlamı ve Karşılığı